سقف شیبدار

تفاوت سقف شیبدار دکرا سنگریزه ای و طرح سفال در چیست؟

در مورد ورق دکرا و طرح سفال بیشتر بدانید

آشنایی با سقف های شیبدار دکرا سنگریزه ای و انواع ورق های طرح سفال

در این مقاله قصد داریم شما را با دو نوع از سقف های شیب دار دکرا سنگریزه ای و ورق طرح سفال آشنا کنیم و در نهایت به مقایسه این دو نوع بپردازیم تا بتوانیم نتیجه گیری کنیم که کدام یک از این سقف های شیبدار بهتر است و می تواند عمر طولانی تری داشته باشد.

معرفی سقف شیب دار دکرا سنگریزه ای

کشور نیوزیلند کشوری است که همیشه در جهت فن آوری روز تولید متریالهای پوشش سقف شیروانی فعالیت دارد. سقف شیبدار دکرا سنگریزه ای را نیز کشور نیوزلند طراحی و تولید کرده است که از این نوع سقف های شیب دار برای پوشش سقف های ساختمانها، ویلاها، آلاچیق ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد. ورق دکرا، دارای ویژگی ها و مزیت های منحصر به فردی می باشد و از 8 لایه تلفیقی (گالوالیوم، آلوزینک، آلیاژ مس، اکرولیک پرایمر، رزین دومیکرونی و سنگریزه های طبیعی) تشکیل شده است. در مناطق گیلان، مازندران، نوشهر، کلاردشت و سایر مناطق رطوبتی ورق دکرا متریالی عالی، زیبا و کلاسیک جهت پوشش و اجرا سقف شیبدار است.

نمونه تایل هایی که در عکس زیر ملاحظه می فرمایید، رنگ بندیهای مختصری از ورقهای سنگریزه ای دکرا میباشد و از بالا به پایین به شرح زیر است:

 • مشکی
 • آجری
 • قهوه ای
 • آبی
 • اخرایی
تفاوت سقف شیبدار دکرا سنگریزه ای و طرح سفال در چیست؟
چند نمونه از ترکیب رنگ ورق سنگریزه ای دکرا

مزایای ورقهای سنگریزه ای دکرا _ ویلانما

از مزایای اجرای سقف شیروانی با ورق های دکرا می توان به عدم نیاز این نوع سقف ها به عایق رطوبتی، استحکام بالا در برابر تغییرات شرایط جوی مانند باران و برف، عدم تغییر رنگ در برابر تابش مستقیم نور خورشید، نصب سریع و آسان، مقاوم در برابر بادها و طوفان های بسیار شدید، قابل استفاده برای شیب های 12 تا 90 درجه، عدم پوسیدگی، عدم فرسودگی، قفل شدن ورق های دکرا در یکدیگر به صورت یکپارچه، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و مقاومت بالا در برابر ضربه های دانه های تگرگ می باشند.

همانطور که اشاره کردیم، رنگ ورق های دکرا به هیچ وجه در اثر برخورد دانه های تگرگ با سقف و یا تابش نور مستقیم خورشید از بین نخواهد رفت. اما شاید برای شما هم سوال باشد که دلیل این ثبات رنگ و از بین نرفتن آن چیست؟ جالب است بدانید که در طراحی و ساخت ورق های دکرا از سنگریزه های طبیعی که دارای رنگ طبیعی هستند و در 3 مدل و هفت رنگ وجود دارند استفاده می شود، از این رو به هیچ وجه رنگ آن ها از بین نخواهد رفت.

عکسی که در پایین ملاحظه میفرمایید مربوط به ساختار لایه های تلفیقی ورقهای سنگریزه ای میباشد.

مزایای ورقهای سنگریزه ای دکرا
ساختار لایه های تلفیقی ورقهای سنگریزه ای

روش طراحی و ساخت ورق های دکرا سنگریزه ای

ساخت ورق های دکرا سنگریزه ای به این شکل می باشد که این ورق ها طی یک فرایند 7 مرحله ای تحت فشار و فرم دهی با ورق های آلوزینک قرار می گیرند. از آن جایی که در طراحی و ساخت ورق های دکرا سنگریزه ای از لایه رزین اکرلیک چسب استفاده می شود، این نوع از سقف های شیب دار هم پوشانی بی نظیری دارند. اما سقف های شیب دار طرح سفال و یا تایل های طرح سفالی، بیشتر برای پوشش سقف های شیب دار الاچیق ها، اجرای سردرب پارکینگ ها و ورودی ها مناسب می باشند.

لازم به ذکر است که اخیرا نیز متریال سنگریزه ای داخل کشور به مرحله تولید رسیده است که به نام ورق کینگستون کانادا معروف است. مواد اولیه این متریال از کشور کانادا وارد میشود و در ایران مونتاژ میشود. خوشبختانه این محصول نیز همانند ورق دکرا از 8 لایه تلفیقی تولید شده است و قابل رقابت با ورق دکرا هست و یا بهتر بگوییم در کنار ورق دکرا قرار دارد، چون جفتشان از 8 لایه مساوی و همجنس تشکیل شده اند. ورق کینگستون، رنگ بندیها و ترکیبات رنگ زیادی دارد. اخیرا به دلیل تحریم شدن کشورمان، وارد کردن محصولات خارجی با مشکل مواجه شده است. اینجاست که میتوان از محصول کینگستون به جای دکرا با گارانتی 50 ساله با خیال راحت استفاده کرد و بهره برد.

نمونه عکس پایین مربوط به طراحی سقف ویلا با متریال سنگریزه ای میباشد با زیربنای 160 متر مربع می باشد.

تفاوت سقف شیبدار دکرا سنگریزه ای و طرح سفال در چیست؟
طراحی سقف ویلا با متریال سنگریزه ای و زیربنای 160 متر مربع

امتیاز ورق های کلاسیک

جالب است بدانید که تمامی مشکلات و معایبی که در طراحی و ساخت سقف های شیب دار سفالی وجود داشته است، در این نوع از سقف های شیب دار برطرف شده است. همانطور که از نام این نوع از سقف های شیب دار مشخص است این نوع از سقف های شیب دار تنها طرح ورق های سفال می باشند و نه خود سفال، از این رو آن وزن سنگینی که ورق های سفالی داشتند را ندارند. ورق های سفالی دارای پوسیدگی می شدند، اما این نوع از ورق ها به هیچ وجه دچار پوسیدگی نمی شوند.

علاوه بر این امکان شکستگی در ورق های سفالی وجود دارد، اما ورق های طرح سفال به هیچ وجه دچار شکستگی نمی شوند. شاید فکر کنید که این نوع ورق های طرح سفالی به هیچ وجه نمی توانند زیبایی ورقه های سفالی را داشته باشند، اما جالب است بدانید که ورق های طرح سفال از دور نمای ورقه های سفالی را دارند و زیبایی بیشتری را به نمای ساختمان، ویلا و یا آلاچیق شما می دهند.

نکته مهم در مورد ورق طرح سفال

نکته دیگری که در زمینه ورق های طرح سفالی لازم است بدانید این است که استفاده از این نوع ورق ها تنها به پوشش سقف های شیروانی، سقف های شیب دار آلاچیق ها، ویلا ها و سردرب ها محدود نمی شود، بلکه از این نوع ورق ها در طراحی و ساخت نمای ساختمان و ویلا نیز استفاده می شود.

ورق های طرح سفال در دو مرحله رنگ آمیزی می شوند که این دو مرحله شامل رنگ آمیزی لایه رویی این ورق ها و لایه زیری آن ها می شود. به گونه ای که به لایه رویی ورق های طرح سفال به صورت کوره ای و با ضخامتی برابر با 20 الی 25 میکرون رنگ الکترواستاتیک و یا بهتر است بگوییم رنگ پودری و به قسمت پشتی این ورقه ها، به صورت کوره ای و با ضخامتی برابر با 7 الی 15 میکرون رنگ پودری و یا همان رنگ الکترواستاتیک زده می شود. ورق های طرح سفال شامل انواع گوناگونی مانند تایل سفال، طرح سفال پالرمو و طرح سفال ژنوا می باشند.

نمونه عکسهای پایین مربوط به ورقهای طرح سفال پالرمو است.

تفاوت سقف شیبدار دکرا سنگریزه ای و طرح سفال در چیست؟
از این نوع ورق ها در طراحی و ساخت نمای ساختمان و ویلا نیز استفاده می شود.

کلیه خدمات اجرایی سقف های شیب دار دکرا سنگریزه ای و ورق طرح سفال و سایر متریال توسط شرکت ویلانما در اقصی نقاط ایران عزیز اعم از لواسانات تهران، منطقه شمال تهران، مناطق ویلایی دماوند، آبسرد، گیلاوند، مناطق شمال ایران اعم از نور، رویان، آمل، بابل، چمستان، چالوس، نمک آبرود، کلاردشت، کلارآباد، نوشهر و همچنین استان های کرمان، اصفهان، شیراز، قم، کاشان و تمام مناطق ویلایی و همچنین همه استان های ایران با حمل و نصب به صورت کامل و به قیمت روز تهران اجرایی میگردد. تنها برای شهرهای خارج از محدوده تهران، جهت استقرار اکیپ اجرایی شرکت از طرف کارفرما اسکان تهیه میگردد.

ویلانما

شركت ویلانما از سال ١٣٧٩ شروع به فعالیت در زمینه تولید، فروش و اجرای انواع متریالهای شیروانی از جمله ورقهای طرح سفال نموده است ، همچنین این شركت نمایندگی فروش كلیه متریالهای وارداتی مانند دكرا، شینگل و آندوویلا را در دست دارد و اجرای كلیه متریالهای وارداتی و داخلی را با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به عهده گرفته است. جهت اعتماد بیشتر به شركت ویلانما، از رزومه های اجرایی این شركت در اكثر مناطق ویلایی كشور بازدید به عمل آورید.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  به نظر شما با توجه به توضیحاتی که دادید و با توجه به اینکه تجربه ی اجرا و فروش زیادی دارید، دکرا رو برای اجرا پیشنهاد میکنید یا ورق طرح سفال رو ؟
  و ماندگاری کدومشون بیشتر هست؟
  سپاسگزارم

  1. درود بر شما
   باید عرض کنم خدمتتون که هر شخصی ، با توجه به هزینه ای که برای پوشش سقف ویلای خود در نظر گرفته، متریال مورد نظرش رو با مشاوره با ما انتخاب میکنه.
   قطعا” جهت انتخاب ورق دکرا و طرح سفال، پیشنهاد ما ورق سنگریزه ای کینگستون با 50 سال گارانتی هست. منتها از نظر قیمتی ، ورق دکرا از ورق طرح سفال حدود سه برابر گران تر هست و ممکنه هر کسی نخواد این هزینه رو برای سقف ویلای خودش بکنه. که در این صورت میتونید با مشاوره رایگان با شرکت ویلانما، از کیفیت و قیمت انواع ورقها جهت پوشش سقف ویلا ، اطلاع حاصل نمایید.
   پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا