اجرای سردرب پارکینگ و ورودی ساختمان

اجرای سردرب ورودی و سقف پارکینگ

سردرب ها جلوه زیبایی به ساختمان می دهند، همچنین مانع ریزش برف و باران در منطقه مورد نظر شده و باعث ایجاد احساس امنیت می شوند. سر درب ها در انواع مختلفی موجود هستند همچنین دارای طرح های متفاوتی نیز هستند.

اجرای سردرب ورودی و سقف پارکینگ

نوع و طرح سردرب متناسب با محل اجرای آن است. انتخاب و اجرای سقف پارکینگ و سردری مناسب برای ساختمان از مهمترین موضوعات مربوط به نمای ساختمان است و سردرب با توجه به طراحی، اجرا و موقعیت ساختمان از نمای ساختمان تاثیر می گیرد.

قیمت اجرای سردری ساختمان
نوع و طرح سردرب متناسب با محل اجرای آن بسیار مهم است

از گذشته دور تا کنون برای نشان دادن مکان های مهم همواره از سر درب های خاص استفاده میشده مانند سر در ورودی دانشگاه تهران، سر در باغ ملی و غیره این سازه می تواند نقش های نمادین هم داشته باشد. در زمان ورود به یک ساختمان اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند سر درب آن ساختمان است.

یک سر درب زیبا به شما خوش آمد می گوید و طراحی آن از نظر اهمیت مانند سایر قسمت های ساختمان و گاهی حتی مهمتر هم هست. در اکثر ساختمان ها اهمیت سر درب به اندازه نمای ساختمان است و خصوصیات آن ها مشابه است. سر درب ها در نقاط مختلف به کار می روند اما اکثرا برای ورودی و پارکینگ و اجرای پیشانی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

پوشش سقف سردرب پارکینگ

جهت پوشش روی درب پارکینگ و ورودی از متریال ها و مصالح مختلفی استفاده میگردد. پوشش سردرب اصولا با طرح های متنوع و در شیب بندی های مدرن و متفاوت صورت می گیرد.اجرای سردرب هم از لحاظ زیبایی و هم از نظر حجاب ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

 موارد الزام استفاده از پوشش سردرب

درب پارکینگهایی که جک نصب شده است، اگه در مسیر بارش باران یا برف قرار گیرد، به مرور زمان خراب میشود یا کیفیت خود را از دست میدهد.به همین دلیل حتما باید برای جلوگیری از پوسیده شدن جکها سردرب نصب شود تا محفوظ بماند.اجرای سردرب میتواند با متریال های وارداتی و داخلی انجام میشود. معمول ترین ورق داخلی جهت پوشش سردرب ورقهای رنگی تایلی پرسی بام تایل و پرچین میباشد.

البته بعضی مواقع از ورقهای دکرا یا شینگل یا آندوویلا هم جهت پوشش سردرب ساختمان و سردرب ویلاها استفاده میشود. در طرح های اجرایی متنوعی که جهت پوشش سردرب مورد استفاده قرار میگیرد طرح چهار شیب بیشترمورد استفاده قرار میگیرد.

در مراحل اجرای سردرب باید بیشترین دقت روی درصد شیب سردرب ورودی و سردرب پارکینگ باشد به گونه ای که راس سردرب نه آنچنان گنبدی شکل باشد که باعث شود سردرب جلوی دید نمای ساختمان را بگیرد و نه خیلی درصد شیب پایینی داشته باشد که زمان بارندگی و برف نشینی مشکل آب بندی ایجاد کند.

در انواع طرح های سردرب که قبلا اشاره شده است سردربهایی که به شکل دوشیب و یا چهارشیب با شیب ملایم نصب میشوند بالاترین درخواست را از طرف کارفرماهای محترم داشته است.

اجرای سردرب به شکل استاندارد

استاندارد سایبان سقف کاذب جهت پوشش سردرب 1/5 متر میباشد که با ورق دامپای روغنی یا رنگی نصب میشود. جهت نمای حاشیه دور سردرب ها از ورقهای روغنی خم خورده و نورد شده در طرح های مدرن و متفاوت استفاده میشود. شایان ذکر است که طرح چهارشیب جهت پوشش سردرب به شکل چینی یا مخروطی شکل، جلوه و چهره ی زیباتری دارد.

ویژگی ها و مزایا اجرای سردری ورودی و پارکینگ

ویژگی ها و مزایا اجرای سردری ورودی و پارکینگ

 • پوشش کامل درب و ستون های آن و جلوگیری از پوسیدگی و رنگ پریدگی درب ورودی ساختمان.
 • به عنوان چتر محافظتی برای منطقه مورد استفاده.
 • سبک و مقاوم و در عین حال محافظ عالی به دلیل شیبدار بودن
 • استحکام و مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف جوی از جمله باران، برف، باد و تابش نور خورشید
 • جلوگیری از کثیف شدن نمای ساختمان
 • استفاده به عنوان سقف کاذب و باران گیر
 • افزایش زیبایی و هویت بخشی به ساختمان
 • عمر طولانی
 • هزینه مناسب
 • ایجاد سایه
 • حجاب ساختمان

انواع سقف پارکینگ و سردری

سر درب ها انواع مختلفی دارند و همچنین در طرح های متفاوت ارائه می شوند که انتخاب این دو وابسته به موقعیت ساختمان و شکل ظاهری و نمای آن است. سر درب های شیبدار متداول ترین نوع سر درب ها هستند که به صورت دو شیب، چهار شیب، طرح چینی و طرح کتابی اجرا می شوند.

انواع سقف پارکینگ و سردری

سر درب ها معمولا از ورق های تایلی پرسی و طرح سفال  ساخته می شوند.

مصالحی که می توانند برای ساخت سر درب مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • ورق طرح سفال
 • تایل پرچین
 • بام تایل
 • دکرا
 • ورق رایکابام
 • متروتایل
 • متریال کینگستون کانادایی
 • سفال طبیعی
 • آردواز

ساختار سردرب

ساختار سردرب پارکینگ یا ورودی حیاط

 • زیر کار یا لمبه یا دامپا جهت سقف کاذب سردری
 • قاب دور سردرب یا نما ی فلزی در سه طرح هلالی، سینه کفتری وسه پله ای
 • آهن کشی و زیرسازی سردری که یکی از مهم ترین بخش اجرای سردرب میباشد.

نحوه اجرای سردرب

اجرای سقف پارکینگ و سردری ساختمان در بعضی مواقع با استفاده از آجر و بلوک صورت میگیرد و همچنین سازه ای نگهدارنده به منظور افزایش مقاومت آن در برابر عوامل مختلف در فضای مورد نظر تعبیه می شود.

اجرای سقف پارکینگ و سردری ساختمان

برای افزایش مقاومت در برابر فرسایش، بهتر است به جای سنگ و سیمان از ورق های فلزی استفاده شود. برای اجرا و نصب سر دری ابتدا سازه اصلی یا اسکلت را بر روی سطح زمین درست می کنیم سپس اقدام به اجرای دامپا می کنیم. دامپا انواع مختلفی دارد فلزی، روغنی، چوبی و پوشش رویی که ممکن است ورق گالوانیزه، سیمانی و یا سفالی باشد.

"<yoastmark

در برخی سر درب ها می توان از نورپردازی در قسمت دامپا استفاده کرد و برای نورپردازی از هالوژن استفاده می کنیم. نورپردازی زیبایی سر دری را دو چندان می کند و همچنین مزایای فراوانی در شب دارد. همچنین نورپردازی می تواند به عنوان یک مکمل و تاکید کننده در کنار سایر روش های طراحی به کار برده شود.

شکل اجرای سردری به صورت طبقاتی میباشد
شکل اجرای سردری به صورت طبقاتی میباشد

همینطور که در طراحی عکس پایین ملاحظه میفرمایید شکل اجرای سردری ساختمان به صورت طبقاتی میباشد که این مدل میتواند به صورت یک طبقه، دو طبقه و حتی سه طبقه نیز اجرا شود و بدیهی است که هر چقدر طبقات بیشتری به لحاظ اجرا انتخاب شود، هزینه اجرایی نیز بیشتر خواهد شد.

شرکت ویلانما برای اولین بار اقدام به انجام سردری ها به صورت طبقاتی کرده است که این نوع از طراحی خوشبختانه مورد توجه اکثر کارفرمایان و مخصوصا ویلا داران محترم در بیشتر مناطق ویلایی شده است.

خوشبختانه سردری های ورودی ساختمان و سردرب پارکینگ با انواع متریالهای معمولی و کلاسیک و حتی برندهای وارداتی قابل اجرا میباشد و این تنوع در متریال ها و رنگ بندی ها  باعث میشود که هر کارفرمایی با توجه به هزینه ای که برای اجرای سردرب خود در نظر گرفته است، قابل اجرا باشد و همچنین با توجه به نوع اجرا در عرض و شیب متفاوت سردرب، میتوان متراژ اجرایی در سردرب را نیز کمتر و یا بیشتر کرد.

سردری های ورودی ساختمان و سردرب پارکینگ
سردری های ورودی ساختمان و سردرب پارکینگ با انواع متریالهای معمولی و کلاسیک

مثلا در قسمت شیب سردرب ساختمان میتوان 80 سانت یا 1 متر یا حتی 1.20 شیب بندی کرد که در متراژ سردری خیلی تاثیر دارد و همچنین در قسمت سقف کاذب که اکثرا” دامپا کار میشود میتوان بین 80 سانتی متر تا 1.50 و حتی در بعضی مواقع با توجه به عرض ستون ها تا 2 متر هم دامپا قابلیت نصب را دارد.

نکته ای که در مورد اجرای سردرب بسیار حائز اهمیت است، نوع کلاف بندی و شاسی کشی میباشد. سردری ها حتما، باید با پروفیل 40*80 کلاف بندی شوند و همچنین شاسی کشی ها حتما، باید با پروفیل 30*50 صورت بگیرد تا مقاومت سردری در زمان برف نشینی با مشکل مواجه نشود.

در بسیاری موارد مشاهده شده است که به دلیل استفاده نکردن از کلاف بندی و همچنین استفاده از پروفیل های ضعیف جهت شاسی کشی و تیر ریزی، زمان برف نشینی با کوچکترین باری که روی سردری ها آمده، سردرب نشست کرده است و این عمل خیلی هم خطرناک است و ممکن است روی فردی که در زیر سردرب جلوی آیفون ایستاده است بیفتد.

بنابراین توصیه میشود زمان قیمت گرفتن جهت اجرای سردرب حتما، دیتیل اجرایی و نوع عملکرد جهت سردرب و استفاده از نوع پروفیل نیز پرسیده شود تا ارزانی قیمت دلیل بر اجرای ضعیف سردرب مورد نظر نباشد.

اجرای سردری ساختمان بیشتر در مناطق شمال تهران
اجرای سردری ساختمان بیشتر در مناطق شمال تهران

اجرای سردری ساختمان بیشتر در مناطق شمال تهران منطقه سعادت آباد، تجریش، نیاوران و حتی در غرب تهران در منطقه پونک، صادقیه و اکثر سازه های ویلایی و آپارتمانها به جهت پوشش روی درب پارکینگ و نفررو و همچنین زیبایی ظاهری سازه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

نصب سردری با طرح شیبدار زیبایی خاص و دو چندانی به نمای سازه های ویلایی و حتی آپارتمانها میدهد. فضایی که پوشش روی سردرب با طرح شیبدار ایجاد میکند احساس خاصی به انسانها در رابطه با دیدگاه های بیننده ایجاد میکند. مخصوصا در فضای شهری این نوع از پوشش نمادی از ویلایی جلوه دادن آپارتمانها نیز در ذهن ها به وجود می آورد.

اجرای سقف پارکینگ در طرح ها و رنگهای متنوع و مدرن، جلوه طبیعی و ماندگار را میتوانید در شکل ظاهری ساختمان خود به تصویر بکشید.

دکمه بازگشت به بالا