اجرای پیشانی ساختمان

نحوه اجرای انواع مدلهای پیشانی ساختمان و هزینه اجرای تمام شده

نحوه اجرای انواع مدلهای پیشانی ساختمان و هزینه اجرای تمام شده

اجرای پیشانی ساختمان؛ اصطلاحی است که پوشش کاران سقف های شیبدار، برای پوشش نوار بخش بالایی هر ساختمان ارائه کرده اند. انتخاب این نام بسیار مناسب است چرا که این پوشش، در نقطه ای نصب می شود که مانند پیشانی انسان است. به پیشانی ساختمان نمای کنسول ساختمان؛ هم گفته می شود. معمولا همزمان با نصب سازه فلزی پیشانی هم اجرا می شود.

بعد از اتمام نصب نمای ساختمان اجرای پیشانی ساختمان انجام خواهد شد، بهتر است که در زمان اتمام نما، پیشانی نیز نصب شود چرا که نصب آن نیاز به داربست دارد و اگر نصب به زمان دیگری موکول شود هزینه اضافی باید برای نصب مجدد داربست توسط کارفرما پرداخت شود.

یکی دیگر از دلایل اجرا و نصب پیشانی بعد از اتمام نمای ساختمان این است که اجرای پیشانی ساختمان باید تمام شده و به لبه بالای ساختمان برسد و بعد پیشانی نصب شود چون با یکپارچگی که ایجاد می کند زیبایی ساختمان را دو چندان خواهد کرد.

پیشانی ساختمان به منظور جلوگیری از آسیب به نمای ساختمان و همچنین تخریب آن، جلوگیری از «ریزش برف و باران» بر روی نما و درب و پنجره ها اجرا می شود چون رطوبت به مرور زمان باعث فرسایش نمای ساختمان و پنجره ها می شود و تابش نور خورشید هم می تواند رنگ آن ها را از بین ببرد.

نقش پیشانی ساختمان در سقف های شیبدار
مصالح مورد استفاده برای اجرای پیشانی ورق های فلزی می باشند

نقش پیشانی ساختمان در سقف های شیبدار

نقش پیشانی در سقف های شیبدار

در سقف های شیبدار نقش پیشانی اتصال قسمت بالایی به قسمت زیرین سقف است، در واقع جایی که سقف شیبدار به پایین ترین نقطه خود می رسد و به قسمت زیر سقف متصل می شود. اگر مصالح مورد استفاده برای اجرای پیشانی ورق های فلزی باشند، می توان خم اصلی ورق را به سمت بیرون در نظر گرفت که اصطلاحا به آن سینه کفتری گفته می شود.

انتخاب جنس و طرح پیشانی کاملا وابسته به نوع نیاز و درخواست مشتریان است و همچنین سلیقه صاحب ساختمان هم نقش مهمی در انتخاب مصالح و طرح پیشانی خواهد داشت.

مصالح و متریال مورد استفاده برای پیشانی های ساختمان

مصالح مورد استفاده در پیشانی ساختمان

در گذشته پیشانی ساختمان را با استفاده از سفال اجرا می کردند اما سفال هم سنگین است و گاهی اوقات هم سفال ها در کنار یکدیگر کاملا چفت نمی شوند به همین دلیل این متریال جهت استفاده برای پیشانی مجاز نمیباشد.

مصالحی که امروزه برای ساخت انواع پیشانی از آن ها استفاده می شود عبارتند از:

  1. ورق های طرح سفال: ورق طرح سفال هم سبک هستند و هم مقاومت خوبی دارند همچنین رنگ کوره ای آن ها مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی و تابش نور آفتاب دارد.
  2. پرچین: ورق طرح سفال پرچین به دلیل نصب آجری و طرح ریزی که دارد نمای زیباتری در قسمت پیشانی ساختمان ایجاد خواهد کرد. پیشانی ساختمان در ابعاد با عرض زیاد و ارتفاع کم اجرا می شود بنابراین استفاده از محصولات دارای چینش آجری مناسب تر است.
  3. این بافت آجری پس از نصب سقف نمایی یکپارچه ایجاد خواهد کرد و خطوط بین مصالح مشخص نخواهد شد. پرچین همچنین 7 برابر سبک تر از متریال آردواز و سفال طبیعی میباشد.
  4. بام تایل: متریال بام تایل که قالب جدیدی از ورق گالوالیوم و آلوزینک تولید میکند که همانند ورقهای سنگریزه ای میباشد نیز از متریالهای عالی و زیبا میباشد که با نام رایکا بام تولید و عرضه میگردد. این محصول با رنگ پودری الکترواستاتیک و پلی اورتان با دستگاه کاملا اتوماتیک تولید میگردد. بنابراین با داشتن مقاومت بالا و وزن سبک میتواند به راحتی برای پیشانی ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد.
  5.  طرح سفال ژنوا: تنوع رنگی بسیار زیاد، ضخامت کم و رنگ کوره ای.
  6. طرح سفال پالرمو: از ورق گالوانیزه، دو طرف رنگی تولید می شود. از ویژگی های بارز آن مقاومت در برابر رطوبت است و نام آن هم الهام گرفته شده از شهر پالرموی ایتالیاست که بارش زیادی دارد و سقف تمام ساختمان هایش شیروانی است.
  7. دکرا یا پوشش تایل سنگریزه ای: دکرا از فرمدهی تحت فشار ورق های آلوزینک تولید می شود و تولید کشور نیوزلند است. سنگریزه ها لایه سطحی ورق دکرا را تشکیل می دهند و از جمله ویژگی های آن ها می توان سنگریزه های طبیعی، داشتن ظاهری طبیعی و تنوع رنگ بالا و ثبات رنگ را نام برد.

اجرای مدلهای مختلف پیشانی ساختمان

از این پوشش به عنوان متریال پیشانی ساختمان هم استفاده می شود و مزایای فوق العاده ای از جمله سازگاری با محیط زیست، نصب سریع و آسان، ثبات سنگریزه ها، ضد خزه و نم، ضد حریق و غیره دارد.

پوشش سقف شینگل و دلایل محبوبیت آن در پیشانی های ساختمان

ورق های طرح سفال در پیشانی های ساختمان

شینگل: شینگل یکی از پر کاربرد ترین محصولات اجرای سقف شیروانی است و به دلیل داشتن سایه های تو در تو به سطح عمق رنگی می دهد و جذابیت نمای ساختمان را دو برابر می کند. بسیاری از مهندسان و طراحان از این متریال برای پوشش نمای ساختمان استفاده می کنند. از شینگل می توان برای طراحی و اجرای پیشانی ساختمان هم استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا