سقف ویلا

طراحی سقف ویلا

لزوم اعمال نقشه سه بعدی پوشش سقف ویلا قبل از اجرا

طراحی سقف ویلا { تاریخچه ویلا در ایران }

ویلا کلمه‌ای فرانسوی است و به ساختمانی اطلاق می‌شود که از هر چهار طرف به بیرون دید دارد. ویلاها اکثرا در اطراف شهرهایی که آب و هوای مناسب‌تری نسبت به داخل شهر داشته باشد، ساخته می‌شوند. ساخت و طراحی سقف ویلا از روم باستان آغاز شد. در آن زمان افراد ثروتمند و دارای رده اجتماعی بالا، خانه‌های خود را به صورت باغ و ویلا می‌ساختند. پس از فروپاشی امپراطوری روم کاربری ویلاها تغییر کرد و تبدیل به صومعه شدند، اما در قرون وسطی مجدداً کاربری آن‌ها تغییر کرد و باز هم به عنوان ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار گرفتند.

طراحی سقف ویلا

خانه‌های ویلایی در ایران به چه شکل طراحی میشوند؟

در ایران اجرا سقف ویلا معمولاً در مناطق خوش آب و هوا و اکثراً در شمال کشور ساخته می‌شوند. یکی از مهمترین موارد در طراحی ویلا، اجرای سقف شیروانی آن است. سقف ویلا علاوه بر زیبایی باید استحکام لازم را داشته باشد و از همه مهمتر متناسب با شرایط اقلیمی منطقه باشد. سقف ویلاها معمولاً از انواع سقف‌های شیروانی و شیبدار می‌باشد.

سقف آسفالت یا کامپوزیت
سقف آسفالت یا کامپوزیت تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد.

انواع متریال مورد استفاده برای سقف ویلاها

سقف آسفالت یا کامپوزیت: این متریال، متداول‌ترین متریال مورد استفاده برای سقف ویلاها در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی است. این متریال هم از نظر اقتصادی به صرفه است، هم نصب آن سریع و آسان می‌باشد و هم تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد.طراحی سقف ویلا

تایل های بتنی: تایل های بتنی از نظر مشخصات تقریبا مشابه تایل های سفالی هستند. این تایل ها بسیار مقاومند و می‌توانند ظاهری شبیه به تایل های سفالی داشته باشند.طراحی سقف ویلا

تایل های سفالی: سفال، یکی از قدیمی‌ترین متریال های مورد استفاده برای سقف است. این تایل ها شکننده و گران اما فوق العاده زیبا هستند و ظاهری جذاب به ویلا می‌بخشند.طراحی سقف ویلا

سقف فلزی: سقف فلزی ظاهری ساده و صاف دارد و طرحی مدرن به ساختمان می‌دهد. از نظر طرح و رنگ نسبت به سایر مصالح تنوع بیشتری دارد، نسبتاً گران است اما از کارایی فوق العاده ای برخوردار است.

طراحی سقف ویلا

از مصالح جایگزین سقف می‌توان به بام سبز و پنل های خورشیدی اشاره کرد

همانطور که اشاره شد، اجرای سقف شیبدار برای ساخت ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. متریال های امروزی از جنس ورق‌های گالوانیزه نیز انتخاب‌های مناسبی برای اجرا سقف ویلا هستند.

اجرای سقف شیبدار ویلا در تهران

این مصالح علاوه بر زیبایی و تنوع طرح و رنگ، قیمت مناسبی دارند و فوق العاده مقاوم‌اند. سقف‌های شیروانی در شیب بین 35 تا 50 درجه قابل اجرا هستند، نیاز به برف روبی ندارند و از ورود آب به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند. همچنین در برابر عوامل مختلف جوی مانند باد، باران، طوفان و تابش مدوام و مستقیم نور خورشید بسیار مقاومند و کیفیت و رنگ آنها تغییر نمی‌کند.

طراحی سقف ویلا
انواع تایل هایی که برای پوشش سقف ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند

انواع تایل هایی که برای پوشش سقف ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند

طراحی سقف ویلا

 • شینگل
 • دکرا
 • آردواز
 • ورق آندوویلا
 • تاپ تایل
 • مترو تیال
 • تایل سنگریزه‌ای
 • آندولین
 • ورق‌ طرح سفال
 • ورق گالوانیزه
 • ورق‌های PVC
 • ورق‌های فلزی
 • ورق‌های فلزی با روکش شنی
 • تایل پرچین
 • بام تایل
 • ورق‌های ذوزنقه
 • ورق‌های سینوسی
 • ورق‌های شادولاین
طراحی سقف ویلا
ورق‌های طرح سفال در انواع طرح سفال پالرمو، ژنوا، رایکابام یا پرچین موجود می باشند.

ورق‌های طرح سفال: ورق‌های طرح سفال، ورق‌ شیروانی گالوانیزه رنگی هستند. در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی، پوسیدگی، تغییر رنگ و خوردگی فوق العاده مقاومند. ورق‌های طرح سفال به سه دسته تقسیم می‌شوند: ورق‌های طرح سفال پالرمو، جنوا، رایکابام یا ورق طرح سفال پرچین از ویژگی‌های این ورق‌ها می‌توان به قیمت پایین، سبک بودن، ثبات رنگ و زیبایی اشاره کرد.

الیاف معدنی، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی مخلوط با آب ساخته می‌شود. این مواد تحت فشار و حرارت زیاد به صورت صفحات مسطح در می‌آیند که برای پوشش انواع سقف‌های شیروانی و شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آردواز: آردواز در بازار به صورت خام عرضه می‌شود و قابلیت رنگ پذیری دارد. بنابراین می‌توانید آن را متناسب با سلیقه‌تان رنگ کنید و حتی رنگ آن را پس از مدتی تغییر دهید. ظاهر آردواز تقریبا شبیه به بتن است. امروزه به منظور حفاظت از محیط زیست، آردواز بدون آزبست یا فاقد آزبست تولید می‌کنند.

طراحی سقف ویلا
آندوویلا محصول اصلی گروه آندولین فرانسه و سازگار با تمامی شرایط اقلیمی است.

آندوویلا: آندوویلا از مواد اولیه طبیعی ساخته می‌شود و ورقی است که برای پوشش سقف‌های شیروانی و شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق پوششی، محصول اصلی گروه آندولین فرانسه و سازگار با تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی است و در برابر عوامل مختلف جوی و محیطی مقاومت و استحکام بالایی دارد. همچنین ورق‌های آن به دلیل انعطاف پذیر بودن ترک نمی خورند و شکسته نمی‌شوند، بنابراین دارای عمر طولانی و دوام زیادی هستند.

طراحی سقف ویلا

طراحی ورق‌ آندوویلا به گونه ایست که حداکثر همپوشانی را با یکدیگر دارند و همچنین سازگار با محیط زیست می باشند. مواد تشکیل دهنده این تایل ها بیتومن و الیاف سلولزی است که بر اثر فشار و حرارت بالا در ترکیب با رنگدانه های طبیعی و نوعی رزین تولید می‌شوند. تکنولوژی تولید این تایل ها به صورتی است که کاملاً ضد آب است.

طراحی سقف ویلا

ورق دکرا: ورق دکرا تولید کشور نیوزلند است و به آن تایل سنگریزه‌ای یا تایل سنگدانه ای هم گفته می‌شود. این پوشش برای سقف‌های شیبدار به کار برده می‌شود و با استفاده از مدرن‌ترین فناوری‌ها تولید می‌شود. فرمدهی دکرا طی 7 مرحله انجام می‌شود و از فرمدهی تحت فشار ورق‌های آلوزینک ساخته می‌شود. قالب‌های دکرا طوری طراحی می‌شوند که حداکثر همپوشانی را با یکدیگر داشته باشند.

سنگریزه‌های رویی این پوشش در برابر تغییر رنگ فوق العاده مقاوم می باشند و از زیبایی خاصی برخوردارند.

سقف ویلایی شینگل: تایل های شینگل به دو دسته تقسیم می‌شوند: مدرن و سنتی. مهم‌ترین ویژگی این تایل ها، وزن سبک و کیفیت بالای آب بندی آنهاست.

طراحی سقف ویلا

سقف ویلایی کلاسیک: در این نوع طرح، ورق‌هایی مانند آلوزینک به کار برده می‌شود.

طراحی سقف ویلا
در تولید سقف ویلایی رومن از پروفیل‌های گالوانیزه استفاده می‌شود.

سقف ویلایی رومن: یکی از پرطرفدارترین طرح سقف‌ ویلا شیبدار در غرب کشور برای اجرای سقف ویلا است. این نوع سقف گران قیمت می باشد و در جنس پوشش بیرونی یا همان پوشش رویی آن از نوعی رس استفاده می شود. در تولید این نوع سقف‌ها، پروفیل‌های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویلانما

شركت ویلانما از سال ١٣٧٩ شروع به فعالیت در زمینه تولید، فروش و اجرای انواع متریالهای شیروانی از جمله ورقهای طرح سفال نموده است ، همچنین این شركت نمایندگی فروش كلیه متریالهای وارداتی مانند دكرا، شینگل و آندوویلا را در دست دارد و اجرای كلیه متریالهای وارداتی و داخلی را با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به عهده گرفته است. جهت اعتماد بیشتر به شركت ویلانما، از رزومه های اجرایی این شركت در اكثر مناطق ویلایی كشور بازدید به عمل آورید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا