سقف شیروانی

مراحل اجرای سقف شیروانی

مراحل اجرای سقف ویلا و ورق مناسب شیروانی

متریال پوشش سقف شیروانی چه خصوصیاتی دارد؟

مراحل اجرای سقف شیروانی

از زمان های قدیم در اکثر بخش‌های سردسیر و باران گیر کشورمان جهت جلوگیری از نشستن برف و باران و آب دادن سقف بام‌ها، اجرای سقف شیروانی اهمیت بسیاری داشته است. مخصوصا در شمال کشورمان که بارش باران زیادی در آن مناطق صورت می‌گیرد، استفاده از سقف های شیبدار شیروانی یکی از ملزومات اجرایی محسوب می‌شود.

پوشش سقفهای شیبدار با متریال جدید
امروزه از متریال مدرن و مختلف جهت پوشش سقف شیروانی استفاده شود.

موارد مناسب برای انواع سقف شیروانی _ ویلانما

سقف شیروانی قبلا بیشتر با سفال‌های طبیعی پوشش داده می‌شد، طراحی خاصی نداشت و اکثرا به شکل دو شیب معمولی به صورت شیبدار اجرا می‌شد. اما با پیشرفت علم و صنعت نوین در دنیا و پی بردن به اهمیت موضوع اجرای سقف های شیبدار، طراحی‌های زیادی در رابطه با پوشش سقفهای شیرونی صورت گرفت و متریال زیادی نیز در این رابطه با دانش روز طراحی و تولید شد که همین امر باعث شده است تا در اجرای سقفهای شیروانی، از متریال های مدرن و مختلف جهت پوشش سقف شیروانی استفاده شود.

مراحل اجرای سقف شیروانی

از طرفی به مرور زمان، کارخانه‌های زیادی در ایران جهت تولید انواع ورق شیروانی گالوانیزه و رنگی مانند ورقهای طرح سفال، سینوسی، ذوزنقه، شادولاین و غیره در فرم‌ها و مدلهای مدرن و زیبا جهت پوشش و اجرای سقف شیبدار و شیروانی، تولید و اجرا می‌شود. در چند سال اخیر با توجه به آلوده بودن شهر تهران، شهروندان تلاش زیادی در جهت خرید زمین در مناطق شمالی تهران و همچنین شمال کشور کرده‌اند.

با ساخت ویلا و سقف های شیبدار و ایجاد شیروانی سقف در این مناطق، حداقل در زمان تعطیلات در این مکانهای خوش آب و هوا و به دور از آلودگی مستقر می‌شوند تا هم تفریحی برای خانواده صورت گیرد و هم استراحت لازم انجام شود که در زمان مناسب و با انرژی بالا به سر کار خود برگردند.

پوشش سقف شیروانی و موقعیت جغرافیایی سازه

با توجه به محل ساخت ویلا که در چه منطقه‌ای باشد، سعی بر آن است که متریالی که انتخاب می‌شود مناسب همان مناطق باشد. به عنوان مثال در مناطق شمال کشور که نسبتاً رطوبت بالایی دارند، ورق های وارداتی مثل شینگل، آندوویلا و ورق دکرا بیشتر به چشم می‌خورد. دلیل این امر آنست که این متریال گالوانیزه نیستند و عمر طولانی‌تری به جهت مقاومت در برابر رطوبت و انواع تغییرات جوی دارند.

مراحل اجرای سقف شیروانی

در مناطق سردسیر کشور که درجه سرما خیلی بیشتر است، اکثراً متریال هایی مثل ساندویچ پانل به دلیل دو لایه بودن ورق و دارا بودن عایق فوم قوی پلی یورتان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌هایی که به ساندویچ پانل معروف هستند از نظر مقاومتی بسیار بالا می باشند، طوری که از این متریال برای پوشش اکثر سازه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نکته را بدانید که به دلیل ساده بودن ظاهر، از این متریال جهت اجرا سقف ویلا استفاده نمی شود.

امروزه هم در علم معماری و هم به جهت شیک شدن ویلاها، کارفرماها به دنبال متریال هایی هستند که هم پوشش دهنده قوی از نظر عایق سرما و گرما باشد و هم شکل ظاهری زیبا و چشمگیری داشته باشد. اخیراً متریال های زیادی نیز جهت پوشش سقف های شیروانی از کشورهای مختلف وارد کشورمان می‌شود که با زیرسازیهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مراحل اجرای سقف شیروانی
کیفیت، زیبایی و هزینه اجرای ورق های سنگریزه‌ای وارداتی قابل قبول است.

کیفیت ورق های سنگریزه‌ای وارداتی

از متریال ورق های سنگریزه‌ای که از کشورهای نیوزلند، کره، بلژیک و کانادا وارد می‌شوند، با توجه به عالی بودن کیفیت این محصول هم به لحاظ عایق بودن و هم به لحاظ زیبایی در نمای ظاهری، استقبال شایانی شده است و در اکثر مناطق ویلایی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورقهایی مانند شینگل، آندوویلا، آندولین و غیره هم از دیگر محصولات وارداتی می‌باشند که جهت پوشش سقف های شیبدار کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. متریال های وارداتی سقفهای شیروانی نسبت به متریالهای داخلی از نظر کیفیت و هزینه اجرا، رتبه بالاتری دارند.

مراحل اجرای سقف شیروانی

شرکت ویلانما با بیش از ۲0 سال سابقه اجرا در زمینه طراحی و اجرای سقف شیروانی و اجرای انواع متریال ها در اقصی نقاط کشورمان، با ارائه رزومه کاری می‌تواند آگاهی های اجرایی خود را در اختیار هم میهنان عزیز قرار دهد تا بتوانید با مشاوره رایگان با این شرکت، با خیال راحت سقف ویلا و انواع متعددی از سقف شیبدار شیروانی خود را پوشش دهید.

همچنین شرکت ویلانما با ارائه گارانتی اجرایی در زمینه اجرای سقف های شیروانی، سقف ویلای شما را مادام العمر تضمین اجرایی می‌نماید. قبل از هر اقدامی در جهت طراحی، پوشش و اجرای سقف های شیبدار ویلا و شیروانی خود با شرکت ویلانما در ارتباط باشید. شرکت ویلانما با ارائه جدیدترین متد روز دنیا و با استفاده از اکیپ‌های اجرایی تعلیم دیده در زمینه اجرای سقفهای شیروانی با طراحی‌های مدرن، آماده خدمت گذاری در سراسر کشور عزیزمان می‌باشد.

به جهت اینکه متریال های سقف شیروانی متنوع هستند و تشخیص کیفیت محصولات تولیدی یا وارداتی برای کارفرمای محترمی که قصد احداث ویلا را دارد طبیعتاً سخت خواهد بود، شرکت ویلانما سعی کرده است در مقالات متعددی توضیحات کاملی در مورد جزییات اجرایی و ساختار انواع متریال ها را ارئه دهد تا اطلاعات مورد نیاز کارفرماها و سازنده‌های سازه‌های ویلایی فراهم گردد.

مراحل اجرای سقف شیروانی
ساختار سقف شیبدار مهم‌ترین بخش سازه ویلایی محسوب می‌شود.

ساختار سقف شیروانی چگونه است؟

ساختار سقف شیروانی مهم‌ترین بخش یک سازه ویلایی محسوب می‌شود. به همین دلیل خرپاسازی و تیرریزی و ورق های مورد استفاده در اجرای سقف شیبدار طوری باید طراحی شود که هم مقاومت بالایی داشته باشد و هم سبک باشد. هدف اصلی از ساخت ویلا، سبک سازی است و نیازی به مصرف بی رویه پروفیل روی سقف شیبدار نیست. برای هر سازه‌ای با توجه به ابعاد آن، ضخامت پروفیل و فاصله‌های خرپا و تیرریزی به شکلی تعریف شده است که استاندارد است. به خاطر داشته باشید که زیاد و کم شدن فاصله خرپاسازی و تیرریزی، هر دو به سقف ویلای شما آسیب خواهد رساند.

مراحل اجرای سقف شیروانی

کیفیت در اجرای شیروانی تا چه اندازه مهم هست؟

جالب است بدانید که هر نوع متریالی که برای پوشش سقف ویلا انتخاب می‌شود، استاندارد اجرایی خاص خود را دارد. به عنوان مثال برای نصب دکرا بعد از خرپاسازی و تیرریزی پروفیل، باید از دو لایه چوب چهارتراش روسی به فاصله 37 سانت جهت نشیمن تایل دکرا استفاده شود.

جهت نصب ورق شینگل پس از خرپاسازی و تیرریزی پروفیل، شاسی کشی چوب چهارتراش روسی صورت می‌گیرد و سپس از روی شاسی کشی باید چوب osb روی سقف مورد نظر به طور کامل نصب شود و از روی آن عایق بخاربند انجام می شود و شینگل به طور منظم با چسب مخصوص و میخ مربوطه روی چوب osb نصب می گردد.

گرانترین متریال سقف های شیروانی چیست؟

تا به اینجا، دو مورد از متریال هایی که وارداتی هستند و در عین حال گرانترین نوع جنس به جهت پوشش سقف به شمار می‌روند را از لحاظ استاندارد اجرایی توضیح دادیم، حال می‌خواهیم در مورد نحوه اجرای سقف شیروانی؛ بیشتر صحبت کنیم. متاسفانه دیده شده که در داخل کشور، بعضی از پیمانکاران و اجرا کنندگان بیشتر به دلیل عدم اطلاعات در مورد نحوه اجرا و یا کم کردن هزینه‌ها، دست به یک سری حرکت هایی در رابطه با نصب می‌زنند و امنیت سقف ویلای مورد نظر را کاملاً به خطر می‌اندازند و مشکلات عمده و غیر قابل جبران را برای شیروانی ویلا ایجاد می‌کنند.

مراحل اجرای سقف شیروانی
اهمیت انتخاب متریال با کیفیت و نصاب با تجربه سقف شیروانی

بهترین متریال برای پوشش سقف کدامند؟

هر چند گاهی بهترین متریال برای پوشش سقف از سوی کارفرما انتخاب میشود، اما چون استانداردهای اجرایی از سوی نصاب رعایت نشده است، حتی ارزش متریال انتخابی را نیز زیر سوال می‌برد. به عنوان مثال در اکثر ویلاهایی که متریال دکرا انتخاب شده است، مشاهده می‌شود که زیرسازی و تیرریزی را با پروفیل انجام داده‌اند و ورق دکرا را روی پروفیل با پیچ سرمته دار نصب کرده‌اند که این عمل کاملاً اشتباه است.

ساختار ورق دکرا و خاصیت ورقهای گالوالوم چیست؟

ساختار ورق دکرا با جنس گالوالوم و آلوزینک می‌باشد. خاصیت ورقهای گالوالوم به گونه‌ای است که اگر با پیچ سرمته دار روی پروفیل‌ها جذب شود، در اثر انقباض و انبساط های جوی به مرور زمان ورق مربوطه ترک برمیدارد و در نتیجه از نظر آب بندی 100 درصد به مشکل خواهد خورد، طوری که دیگر قابل جبران نیست و ورق‌ها باید تعویض شوند و باید دوباره تیرریزی های چوب اعمال شود. نصب متریال دکرا، با میخ مخصوصی در دهانه ورق انجام شود.

انتخاب مناسب نصاب سقف شیروانی و کاهش هزینه ها

ببینید با یک اشتباه در نصب چقدر خسارت متوجه کارفرما می‌شود و ارزش متریال به این گرانی چقدر تنزل پیدا می‌کند. پس توصیه می‌شود که کارفرماهای محترم با تحقیقات بالا و مشاهده رزومه‌های اجرایی نصاب، پروژه خود را به دست نصاب ماهر و تعلیم دیده در این زمینه بسپارند. از نظر ما با توجه به هزینه‌های بالای متریال ها و کلاً ساخت و ساز، چند روز وقت گذاشتن برای انتخاب متریال پوشش سقف شیروانی؛ مورد نظر ارزشش را دارد.

متاسفانه برخی از کارفرمایان از پشت تلفن و با یک سری تبلیغات در دام سودجویان می افتند و ارزانترین قیمت پیشنهادی از سوی پیمانکار را انتخاب می‌کنند. این افراد پروژه خود را به شخص مورد نظر بدون تحقیقات کامل می‌سپارند و از ریزه کاری ها و متعلقات اجرایی هیچ اطلاعاتی ندارند. آنها نمی‌دانند که به زودی باید هزینه‌های مجدد و بیهوده‌ای را برای همان پروژه پرداخت کنند و حتی هزینه جمع آوری هم متاسفانه باید پرداخت کنند. اما با کمی تحقیق و حوصله کردن می‌توانید یک بار برای همیشه اجرای سقف شیروانی را طبق استانداردها انجام دهید.

ویلانما

شركت ویلانما از سال ١٣٧٩ شروع به فعالیت در زمینه تولید، فروش و اجرای انواع متریالهای شیروانی از جمله ورقهای طرح سفال نموده است ، همچنین این شركت نمایندگی فروش كلیه متریالهای وارداتی مانند دكرا، شینگل و آندوویلا را در دست دارد و اجرای كلیه متریالهای وارداتی و داخلی را با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به عهده گرفته است. جهت اعتماد بیشتر به شركت ویلانما، از رزومه های اجرایی این شركت در اكثر مناطق ویلایی كشور بازدید به عمل آورید.

‫5 دیدگاه ها

 1. ورق ارزان هم برای اجرای سقف ویلا دارید؟
  میشه راهنمایی کنید؟
  ممنون

 2. سلام، چه نوع ورق شیروانی را برای شمال، منطقه ی رویان پیشنهاد میکنید؟ میخوام هم زیبا و هم ماندگاری بیشتری داشته باشه . سپاس

  1. درود بر شما جناب امانی
   برای مناطق رطوبتی بهترین نوع از ورق شیروانی، ورق سنگریزه ای با جنس گالوالوم و آلوزینک با سنگریزه های طبیعی و معدنی هست . گارانتی 50 ساله داره و در عین حال هم زیباست و هم ماندگار .
   این محصول مورد پیشنهادی شرکت ویلانما می باشد.

 3. با سلام خدمت دوستان ویلا نما
  من چند ساله شیروانی کار می کنم و میخام پیش شما کار یاد بگیرم خواهشمندم دستمون رو بگیرید در ضمن جوشکاری من عالیه میتونم خودمو ثابت کنم با تشکر فراوان

  1. سلام دوست عزیز
   ما اکیپ تعلیم دیده به تعداد بالا داریم، بازم شمارتون رو برام بزارید، نیاز بود باهاتون تماس میگیریم حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا