متریال ویلا

چرا سقف کینگستون بهترین انتخاب است؟

سقف کینگستون ماندگارترین پوشش سقف شیروانی

کینگستون سیستم سقفی مناسب برای مناطق با بادهای شدید است. سقف های شینگل سنتی، بتنی و چوبی در این مناطق سبب تخریب خانه ها می شوند. البته سقف کینگستون را به دلیل داشتن یک سیستم متحد و بهم پیوسته می توان به صورت یک واحد کامل دانست، که میتواند در مقابل بادهایی که به سمت بالا می وزند مقاومت کند. درحقیقت کینگستون گارانتی ورزش باد با سرعت 120 مایلز در ساعت در مقابل طوفان و باد را داراست.

این سیستم را میتوان یک سیستم مقاومتی خوب در مقابل آوارهایی دانست که حتی سبب تخریب سیمان و آسفالت می شوند. ورق کینگستون کانادا با هسته فولادی” قادر به مقاومت در مقابل تگرگ با هر سایزی می باشد، بنابراین این ویژگی این محصول را به محصولی برتر در صنعت سقف تبدیل کرده است. به کارگیری سیستم سقف های شیب دار سنگریزه ای در مناطقی که پتانسیل وقوع طوفان و بادهای شدید را دارند توصیه می شود.

چرا سقف کینگستون بهترین انتخاب است؟
مزایای اجرای ورق کینگستون

مزایای اجرای سقف شیروانی با ورق کینگستون

سقفهای کینگستون مزایای بسیاری دارند که در ادامه به برخی از آنها بصورت خلاصه اشاره می کنیم:

 • مقاومت در برابر آتش

کینگستون یک راه حل برتر در مناطقی است که پتانسیل آتش سوزی را دارند. هسته فولادی و چسب اکریلیک این محصول موادی غیر قابل احتراق هستند، این بدین معنی است که سیستم سقف های شیب دار سنگریزه ای یک استثنا برای مقاومت در برابر خاکسترهای مشتعل و دیگرمواد آتش زا میباشد. مشخصات یکپارچه این محصول اجازه نمیدهد که خاکسترهای داغ از روی سقف بیفتند و به عنوان یک واحد غیرقابل نفوذ عمل میکند.

فروریختن سقف در طول آتش سوزی یک نگرانی قابل توجه در خصوص ایمنی است. اکثر سقف ها براثر وزن و عدم پیوستگی ریزش میکنند. هربخشی از سقف کینگستون را به عنوان یک واحد مجزا پیوستگی و یکپارچگی دارد. فضای خالی پرشده با هوا بین لایه های سقفی گرما را با ایجاد یک سیستم انتقال گرما پراکنده میکند. این تنها یک ذخیره کننده انرژی درطول گرما یا سرما نیست بلکه دلیلی برای اثربخشی سیستم کینگستون در زمان وقوع اتش سوزی است.

مقالات مرتبط دیگر:
 • وزن سبک:

کینگستون با وزنی در حدود 6 تا 7kg در هر متر مربع، وزنی معادل نمونه های سفالی و سیمانی را داراست و به هیچ عنوان جذب اب درآن صورت نی پذیرد. از طرف دیگر به دلیل سبک بودن وزن کینگستون، برای نصب، زیرسازی و شبکه بندی به مراتب سبکتری مورد مصرف قرار میگیرد. که این مهم باعث می گردد شدت بار مرده کمتری بر ساختمان اعمال شود.

 • دارای نمای جذاب و ماندگار:

وجود سنگریزه های با نمای جذاب و متفاوت و نقش حفاظتی لایه اکریلیکی و عدم زنگ زدگی فلز گالوالیوم سبب می گردد زیبایی کینگستون به طوری ماندگار باشد که جلا و رنگ ان بر اثر گذر زمان محمو نگردد.

 • استحکام و پایایی:

وجود آلیاژ گالوالیوم در هسته کینگستون که در برابر خوردگی و فرسودگی ویژگیهای به مراتب بالاتری نسبت به ورق های گالوانیزه دارد (بیش از 9 برابر) به تاپ تایل سختی و استحکام بی نظیری را بخشیده است.

چرا سقف کینگستون بهترین انتخاب است؟
مشخصات لایه‌های ورق کینگستون

مشخصات لایه‌های کینگستون

کینگستون تنها تولیدکننده سیستم پوشش نمایی سقف‌های شیب‌دار در ایران است که به‌طورکلی متشکل از 8 لایه می‌باشد. هسته اصلی آن از جنس گالوالوم (آلوزینک) و رویه سطحی آن توسط دانه‌های سنگریزه پوشانیده شده است. در هسته کینگستون از گالوالوم استفاده شده است. گالوالوم آلیاژی است از فولاد، آلومینیوم و روی که شامل مقداری سیلیکون نیز می‌باشد. گالوالوم استفاده شده در کینگستون دارای استاندارد ASTM آمریکا می‌باشد.

قابلیت‌های فراوان و مزایای چشمگیر گالوالوم نسبت به ورق گالوانیزه اکنون این آلیاژ را در زمره پرمصرف‌ترین محصولات به‌کاررفته در پوشش سقف قرار داده است. سنگ‌ریزه‌های کینگستون علاوه بر اینکه از لحاظ ظاهری و زیبایی منحصربه‌فرد می‌باشند، در واحد حجم نیز از تراکم بسیار بالاتری نسبت به انواع مشابه برخوردار می‌باشند. سنگ‌ریزه‌ها توسط یک لایه شفاف و محافظ اکریلیکی آستر شده‌اند که مانع نفوذ گردوغبار، رشد و جای‌گیری خزه و جلبک، سبب اتصال مضاعف سنگ‌ریزه‌ها و سبب براقی و زیبایی سطح تایل می‌گردد.

طریقه نصب تایل‌های سنگریزه ای (نحوه نصب سقف شیروانی سنگریزه ای)

نحوه نصب سقف شیروانی: وظیفه سازندگان بام، پیمانکاران ساختمانی و معماران این است که اطمینان حاصل نمایند که استانداردها، نظام‌نامه‌ها و مقررات محلی رعایت شوند. پوشش بام تایل‌های کینگستون را می‌توان با هر شیب از 15 درجه یا 12 درجه با زیرسازی مناسب تا شیب 45 درجه یا بام دوشیب عمودی نصب نمود.

اگر طول تیرهای روی شیب (rafter) طوری طراحی شوند که تعداد صحیحی از تایل‌ها بر آن جای گیرند، در هزینه صرفه‌جویی خواهد شد. مواقعی این امر ممکن نیست و بریدن تایل‌های ردیف بالایی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. تیرهای شیب یا خرپای سقف را می‌توان بر حسب نوع ساختمان و مقررات محلی با فاصله مرکز به مرکز (آکس به آکس) متنوعی تنظیم نمود.

1.1  صفحه تاج بام

باید 50 میلی‌متر از مجموع ارتفاع Batten و Rafter بالاتر بوده و ساخته شده از الوار با ضخامت 25 میلی‌متر باشد.

1.2 کتیبه انتهایی شیروانی

موقعی که پوشش کتیبه انتهایی شیروانی استفاده می‌شود، کتیبه انتهای شیروانی را 40 میلی‌متر بالاتر از تیر نصب نمایید. محدودهٔ تفاوت مجاز از حداقل 25 میلی‌متر تا حداکثر 60 میلی‌متر بالاتر از تیر شیب است. توجه داشته باشید که لبه تایل در زیرپوشش کتیبه انتهایی شیروانی خم شده است تا حفاظت در برابر شرایط جوی تضمین شود. (به بیان ساده آب‌بندی سقف تأمین شود)

1.3 صفحات کله بام

باید 50 میلی‌متر از مجموع ارتفاع Batten و Rafter بالاتر بوده و ساخته شده از الوار با ضخامت 25 میلی‌متر باشد.

1.4  لب‌بند بام

در لبه بام، لب‌بند را با ارتفاع زیرکوب (Batten) بالای تیرهای روی شیب (Rafter) نصب نمایید. موقعی که سیستم جمع‌آوری آب باران (آبروبام) استفاده نمی‌شود اما تایل سنگریزه ای از لب‌بند بام جلوتر آمده است، قبل از اینکه تایل‌ها قرار داده شوند در جلو لبه لب‌بند بام یک زیرکوب تراشیده به ابعاد 25*50 میلی‌متر محکم نمایید. عرض زیرکوب (Batten) باید به‌اندازه‌ای باشد که متناسب با پیش‌آمدگی تایل‌ها باشد.

1.5 تقاطع دو شیب بام

جزئیات زیر دو روش برای کارگذاشتن آستر تقاطع دو شیب بام را ارائه می‌نماید. عرف محلی، مقررات ساختمانی و شرایط محل روش نهایی مورداستفاده را تعیین خواهند نمود. صفحات تقاطع دو شیب بام به ابعاد 25 میلی‌متر * 150 میلی‌متر بین خرپاها و هم‌تراز میخ شده با بالای تیر شیب‌ها (Rafter) را می‌برند.

خرپاهای پیش‌ساخته

برش 25 میلی‌متر * 150 میلی‌متر بین خرپاهای ثابت شده هم‌تراز با بالا.

تخته لایه پوشانه

2.1 تهیه طرح زیرکوب (Batten)

مهم‌ترین عامل در قرار دادن تایل‌ها طرح دقیق زیرکوب‌های (Batten) تایل است و اگر به‌دقت رعایت نشوند، تایل‌ها به‌خوبی جاسازی نمی‌شوند.

 • متغیر بر حسب نوع سیستم جمع‌آوری آب باران استفاده شده
 • ابعاد بر حسب طول تیر روی شیب (Rafter) تفاوت می‌کند

اگر سیستم جمع‌آوری آب باران (آبرو) بر لب‌بند بام نصب نمی‌شود، یک زیرکوب (Batten) 25 * 50 میلی‌متری تراشیده شده را به جلوی لب‌بند بام میخ کنید. آنگاه زیرکوب بعدی در 370 میلی‌متری از جلوی این زیرکوب قرار داده می‌شود. زیر کوب‌های بعدی باید در فاصله مرکز به مرکز 370 میلی‌متری بر روی تیر روی شیب (Rafter) قرار داده می‌شوند.

2.2  رویه نصب زیرکوب (Batten)

اگر تیر روی شیب (Rafter) مناسب یک سری کامل تایل باشد قبل از نصب هر زیرکوب، 365 میلی‌متر از تاج بام بر آخرین تیر شیب کامل در هر طرف ساختمان اندازه بگیرید و در این محل‌ها یک میخ بکوبید. از یک میخ تا میخ دیگر یک نخ عبور دهید. بر هر یک از این تیرهای شیب باقیمانده در خط نخ، یک میخ بکوبید.

با استفاده از میلهٔ اندازه‌گیری، بر نزدیک‌ترین میخ به تاج بام قلاب انداخته و میله اندازه‌گیری را به‌طرف پایین طول Rafter حرکت دهید. در هر محل یک میخ برای علامت‌گذاری فرو کنید. از میخ‌هایی برای ثابت کردن زیرکوب (Batten) استفاده نمایید که بعداً می‌تواند برای سفت کردن زیر کوب‌ها (Batten) مورداستفاده قرار گیرد.

یک زیرکوب اضافی باید بلافاصله پشت لب‌بند بام برای ثابت کردن رج پایین تایل‌ها قرار داده شود.

اگر طول تیر روی شیب دقیقاً با رج کامل تایل اندازه نباشد (تعداد صحیحی از تایل‌ها را نتوان استفاده کرد) رج بالایی باید بریده و خم شود تا ردیف انتهایی (پایین شیب) سالم مورداستفاده قرار گیرد که در این صورت محل زیرکوب بالایی از تاج بام کمتر از 365 میلی‌متر معمول خواهد بود.

در این صورت از خارج لب‌بند 345 میلی‌متر * اندازه بگیرید تا محل زیرکوب پایینی را مشخص نمایید و با استفاده از میلهٔ اندازه‌گیری، از زیر کوب‌ها به‌طرف بالا حرکت کنید. (به‌جای حرکت به‌طرف پایین) اندازه بگیرید تا زیر کوب‌های بعدی را جای‌گیری و نصب نمایید.

متغیر بر حسب نوع سیستم جمع‌آوری باران

کلیه زیر کوب‌ها را بر سقف قرار داده و آنها را به‌ردیف در طول تیرهای شیب، در برابر میخ‌های علامت‌گذاری قرار دهید. اطمینان حاصل نمایید که اتصال‌ها متناوب هستند. زیرکوبها را در طول ببرید به‌نحوی‌که بر بالای یک تیر شیب لب‌به‌لب باشند. زیرکوب را محکم در برابر میخ علامت‌گذاری نگاه دارید و هر زیرکوب را به تیر شیب میخ بزنید. موقعی که نصب شد، میخ علامت‌گذاری را بیرون کشیده و از آن برای نصب زیرکوب بعدی استفاده نمایید.

3.1 قرار دادن تایل

تایل‌ها را می‌توان یا از طرف راست بر روی چپ یا چپ بر روی راست به هم وصل نمود، اما باید به نحوی قرار داده شوند که محل روی هم قرارگرفتن مقابل بادهای متداول یا از لوله‌های تخلیه آن باران یا تقاطع دو شیب نباشد. موقعی که ممکن باشد، تایل‌ها باید به نحوی قرار داده شوند که لبه روی هم افتاده آنها در خط دید معمول نباشد. تایل‌ها با بلندکردن هر دو تایل در رج بالایی و لغزاندن رج بعدی زیر دماغه تایلی که قبلاً در محل قرار گرفته است، قرار داده می‌شوند.

3.2 میخ زدن/ محکم کردن

محل صحیح میخ زدن در زیرکوب (بتن) تایل در زیر نشان‌داده‌شده است. تایل‌ها با میخ زدن به فلنچ‌های پایین پیچیده جلویی به‌طرف زیرکوب (بتن) محکم می‌شود. میخ‌ها باید تقریباً 60 میلی‌متری به طرفین مرکز تشتک تایل و نزدیک به پایین فلنچ به پایین پیچیده باشد. این امر نگاه‌داشتن خوب تایل و نفوذ بسنده میخ در عین محدودکردن نفوذ میخ به حداکثر دو ضخامت را تضمین می‌نماید.

توجه: در محل‌هایی که در معرض طوفان و تندباد دریایی هستند. نصب باید مطابق با استانداردها و آیین‌نامه‌ها بوده و میخ کردن باید 7 نقطه در هر تایل باشد.

3.3 روش محکم کردن/ میخ

شخصی که میخ می‌کوبد باید بر تایلی که در حال نصب است رو به لب‌بند بام (در جهت شیب) ایستاده و به همان گونه که نشان‌داده‌شده است، میخ بکوبد. از میخکوب‌های تفنگی نیز می‌توان برای محکم کردن و ایمن نمودن تایل‌ها استفاده نمود.

3.4 روش بام دو شیبه

دومی را از رج بالایی تایل‌ها ازیک‌طرف شیروانی به انتهای طرف دیگر شیروانی قرار داده، لبه تایل‌های انتهایی مجاور کناره بام را در برابر زیرکوب بارج برگردانید. این تایل‌ها را از طریق قسمت مسطح لبه عقبی که بر زیرکوب می‌نشیند، موقتاً در محل نگاه دارید. با شروع از رجی که قبلاً قرار داده شده است، تایل‌ها را به صورت دو رج هم‌زمان ازیک‌طرف به سمت انتهای دیگر قرار دهید. شخصی که تایل‌ها را قرار می‌دهد باید دو رج جلوتر از شخصی که میخ می‌زند باشد.

توجه: اگر لبه‌های روی‌هم قرار گرفته تایل به‌طرف پایین بام به صورت متناوب قرار داده شوند، ظاهر سقف‌های دوشیبه مستقیم بهتر می‌گردد.

3.5 روش سقف شیبدار چهار بر

بر رج دوم تا رج بالا، گوشه بالایی اولین تایل را در 150 میلی‌متر از صفحه نبش بام قرار دهید. قراردادن تایل‌ها به‌طرف نبش بیرونی‌تر را تا زمانی که آخرین تایل کامل نصب شود ادامه دهید. این تایل‌ها را با میخ زدن از بین فلنچ عقبی محکم نمایید. رج‌های بعدی را دو تا در یک‌بار قرار دهید، هر دو حدود همان فاصله از صفحه نبشی شروع شوند.

باید دقت شود که چین‌خوردگی‌ها در یک ردیف باشند، از تایل‌های جدا برای کامل کردن ردیف‌ها در تقریباً 150 میلی‌متری صفحه نبش (کله) بام استفاده نمایید. این امر اجازه می‌دهد که هر قسمت انتهایی تایل کامل بریده شده و برای پرکردن فاصله‌ها خم شود.

3.6  نصب تایل/تاج بام

فاصله (A) از آخرین تایل تا صفحه تاج بام را اندازه بگیرید. 40 میلی‌متر به اندازه‌گیری (اضافه برگردان شده) اضافه نمایید و تایلی که باید بریده شود را علامت بگذارید. تایل کامل را در وسیلهٔ خم کردن تایل طویل که می‌تواند به هم کن پیچ شود، قرار دهید. علائم نشان‌دهنده خط خم تایل‌ها را می‌توان در هم کن یا بر حسب طول، با وسیله خم کن تایل کامل هم نمود. سرانجام، خط برش علامت‌گذاری شده را با استفاده از گیوتین یا اره دستی ببرید.

توجه: ضروری است که تایل را قبل از برش خم نمود تا از کج شده جلوگیری شود. رج بالایی تایل‌ها را به صفحه تاج بام با میخ کردن هر تایل از طریق UP-ATAND به صفحه تاج بام در 4 محل و میخ کردن لبه پایینی بدان گونه که قبلاً شرح داده شد. اطمینان حاصل نمایید که رج بالایی تایل‌ها به همان شیب رج‌های دیگر باشد.

3.7 نصب تایل/نبشی‌ها

اندازه‌گیری‌ها در روی سقف انجام می‌شوند. اما تایل‌ها معمولاً بر روی زمین علامت‌گذاری، بریده، خم و انباشته می‌شود. مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

 • اندازه‌گیری اصلی از آخرین موج گوشه پایینی تایل آخر تا صفحه نبشی، در طول لبه جلویی زیرکوب انجام می‌شود.
 • تایل‌ها را اندازه‌گیری نموده با گچ یا مشابه آن اندازه‌های لازم گرفته شده از سقف شیروانی را علامت بگذارید. اطمینان حاصل نمایید که موج همتای تایل رویی که باید بریده شود، همانند نقطه شروع اندازه‌گیری باشد. این خط خم کردن را شکل می‌دهد. به‌اندازه خط، مقدار اندازه‌ای را که لازم است خم شود را اضافه نمایید. بر تایل‌ها با گچ یا مشابه آن علامت بگذارید

هر تایل باید دو قطعه برش را تأمین نماید تا حداقل ضایعه را باقی گذارد.

نکته: ازآنجایی‌که اندازه‌گیری‌ها از لبه رویی زیرکوب انجام می‌شود، علامت‌گذاری اندازه‌گیری بر تایل‌ها نیز باید بر این خط باشد. تایل‌ها را مطابق با اندازه‌گیری‌های تعیین شده فوق بریده و خم نمایید.

نصب تایل

کلیه تایل‌های بریده شده را با میخ کردن از محل روبه‌بالا در صفحه نبشی‌ها و یک یا تعداد بیشتری از میخ‌ها را از طریق لبه جلویی به درون زیر کوب‌ها با شروع از رج پایینی نصب نمایید.

4.1 پوشش‌های بارج (باکس بارج)

قبل از نصب ضروری است که لبه تایل پایانی در برابر زیرکوب بارج به بالا برگردانده شود. سپس پوشش‌های بارج موقتاً در محل بر صفحه بارج میخ می‌شوند. میزان هم‌پوشانی باید 100 میلی‌متر باشد. طول صفحه بارج را نگاه کنید تا اطمینان حاصل نمایید که پوشش‌های بارج مستقیم و هم اندازه هستند. اگر لازم بود آنها را تنظیم نمایید، آنگاه میخ‌ها را با ضربه در محل قرار دهید. توجه داشته باشید که لازم است میخ‌ها نزدیک لبه پایین پوشش بارج باشند تا قرارگرفتن محکم لبه پایینی در برابر صفحه بارج تضمین شود.

4.2 پوشش نبشی/ تاج بام

پوشش نبشی/ تاج بام از انتها به انتها باریک می‌شوند، انتهای پهن‌تر بر یک پوشش بر انتهای باریک پوشش بعدی در ردیف به پایین فشرده می‌شود. پوشش‌ها را به نحوی قرار دهید که به میزان 100 میلی‌متر هم‌پوشانی داشته باشند. طول تاج بام را نگاه کنید تا اطمینان حاصل نمایید که پوشش‌ها مستقیم و هم اندازه هستند. تا حد ممکن از قبل از میخ زدن تنظیم نمایید، سپس میخ را به درون بکوبید. با دو میخ در هر طرف پوشش آن را محکم نمایید.

4.3 باران‌گیر (ساید فلشینگ)

در محلی که پوشش سقف به دیوار عمومی متصل می‌شود مثل مورد دوطبقه یا خانه‌های دوسطحی یا در محلی که پنجره‌های شیروانی از سقف با شیب تند بیرون آمده است، باید دقت بسیاری شود. ضروری است که انتهای کلیه رج‌های تایل به بالا تا زیر باران‌گیر ختم شوند. فاصله (با درنظرگرفتن روی هم افتادن) را از آخرین تایل تا سطح عمودی اندازه بگیرید. این خط خم را نشان می‌دهد. 40 میلی‌متر برای خط برش اضافه نمایید. تایل را بریده و خم نمایید. تایل‌های به بالا خم شده را در محل با قسمت روبه‌بالا در طرف دیوار محکم نمایید. تایل را به دیوار محکم ننمایید. باران‌گیر را به دیوار میخ کنید تا مطمئن شوید که باران‌گیر محکم، رو به پایین و مستقیم است. راه دیگر است که گاهی یک آبرو مخفی تعبیه می‌شود. در این حالت، انتهای زیرکوب تایل کوتاهی پایه پشت‌بند را به میزان 45 میلی‌متر مانع شده تا آبرو فراهم شود. آبرو قبل از اینکه سقف نصب شود، در محل قرار داده می‌شود.

4.4 بام دو شیب کمرشکن

موقعی که متعلقات استاندارد مناسب نیستند. باران‌گیرها را می‌توان در سایت با استفاده از باران‌گیر پای دیوار همه‌منظوره ساخت. اینها را می‌توان برای مطابقت، ازروی شکل بالای بام دو شیب کمرشکن با دقت خم نمود.

4.5 سرمیخ ها

کلیه سر میخ‌ها را با استفاده از کیت مربوطه، ظریف‌کاری کنید.

4.6 زوار آلات یا سرپوش استوانه‌ای (بارل) متعلقات نبشی

با شروع از پایین، اولین سرپوش را بر تایل‌های روبه‌بالا برگردانده شده با انتهای همسطح با انتهای نبشی قرار دهید. سرپوش‌ها را بر روی نبشی‌ها قرار دهید تا اطمینان حاصل نمایید که سرپوش‌ها مستقیم هستند. هر سرپوش در نزدیکی هم‌پوشی به درون زیرکوب بر نبشی میخ کنید. انتهای پایینی سرپوش باید با قراردادن یک دیسک انتهایی هم شده برای متناسب بودن با انتهای زیرکوب بسته شود.

بارج ها

این سرپوش‌ها قبل از کار گذاشته شدن نیاز به شکل مجدد داده شدن دارند تا مقاومت در برابر عوامل جوی تضمین شود. یک بخش 30 میلی‌متری در طول لبه باید صاف شود تا کمی تنگ در طول زیرکوب بارج کار گذاشته شود. از پایین‌ترین سرپوش همسطح با انتهای زیر کوب‌ها شروع کنید و به بالای بارج ها با نگاه‌داشتن سرپوش‌ها به طور مستقیم پیش روید. نوک را با دقت توسط نشانه‌گذاری‌کردن سرپوش‌ها به همدیگر به پایان رسانید. هر اتصال را به درون صفحه بارج در بیرون و به درون زیرکوب بارج در داخل میخ نمایید.

تاج بام

با نشانه‌گذاری اولین سرپوش، بر سرپوش بارج با نبشی شروع کرده و قراردادن سرپوش‌ها را در طول نبشی ادامه دهید. اطمینان حاصل نمایید که به طور مستقیم و محکم بر تایل‌های زیر جاگرفته باشند.

تخمین زدن داده‌ها

5.1 بام دو شیب مستقیم

 1. طول تیر روی شیب را تعیین کنید و تعداد رج‌های تایل‌ها را محاسبه نمایید. همیشه اطمینان حاصل نمایید که تایل‌های تکه‌ای به‌عنوان تایل‌های کامل شمرده می‌شود زیرا آنها باید در صفحه تاج بام بریده شوند.
 2. طول کلی سقف شیروانی را تعیین نمایید و اطمینان حاصل نمایید که تایل‌های تکه‌ای به‌عنوان تایل‌های کامل شمرده شوند.
 3. تایل‌های 1 را در تایل‌های 2 ضرب نمایید.

نتیجه 3 را ضربدر 2 کنید تا برای هر دو طرف سقف تخمین بزنید.

5.2 سقف چهار طرفه و چند کاکلی

1- سقف‌های چهار طرفه:

در ابتدا سقف را به‌عنوان شیب مستقیم در نظر بگیرید و طول کلی را پیدا کنید. نتیجه را ضربدر تعداد رج‌های تایل لازم برای پوشش دادن طول تیر شیب بنمایید. موقع محاسبه برای دو طرف سقف دوباره آن را ضربدر 2 بنمایید. طول کل نبش را پیدا کنید و با استفاده از یکی از فرمول‌های آماده در 3- تایل‌های لازم برای نبشی‌ها را محاسبه نمایید. این را به تایل‌های لازم برای بدنه سقف شیبدار اضافه نمایید.

2- سقف‌های چهار طرفه و چند کاکلی:

در ابتدا طویل‌ترین تیر شیب را در نظر بگیرید. طول کلی نبشی‌ها و کاکل‌ها را پیدا کنید و با استفاده از فرمول آمده در 3- تایل‌های اضافی لازم برای نبشی‌ها و کاکل‌ها را جهت پیداکردن کل تایل لازم محاسبه نمایید.

3- تایل‌های اضافی برای نبشی‌ها و کاکل‌ها را می‌توان با استفاده از فرمول زیر تخمین زد:

مقدار تایل اضافی = کل طول نبشی و کاکل به متر * فاکتور اتلاف (که فاکتور اتلاف = 32/1 تایل در هر متر است)

5.3 تخمین زدن متعلقات

موقع محاسبه متعلقات، مقداری باید به‌عنوان جبران اتلاف منظور شود.

 • سرپوش‌های تاج بام/نبشی: طول تاج بام و/یا نبشی‌ها را تعیین نمایید. بر پوشش خطی در هر سرپوش (یعنی 1900 میلی‌متر) تقسیم نمایید تا تعداد واحد موردنیاز محاسبه شود.
 • پوشش‌های باکس بارج: طول صفحه بارج را تعیین نمایید. بر پوشش خطی در هر پوشش باکس بارج تقسیم نمایید (یعنی 1900 میلی‌متر) تا تعداد واحد موردنیاز محاسبه شود.
 • باران‌گیرهای طرفی (ساید فلاشینگ) و صفحه صاف (فلت شیت): طول کلی باران‌گیر لازم را تعیین نمایید. بر پوشش خطی در هر واحد باران‌گیر (یعنی 1900 میلی‌متر) تقسیم کنید تا تعداد واحد باران‌گیر موردنیاز محاسبه شود.
 • سرپوش‌های استوانه‌ای (بارل): طول کلی تاج بام، نبشی و صفحه‌های بارج را که باید پوشیده شوند را تعیین نمایید. بر پوشش خطی هر واحد (یعنی 370 میلی‌متر) تقسیم نمایید تا تعداد متعلقات سرپوش استوانه‌ای (بارل) لازم محاسبه شود.

5.4 تخمین زدن چوب موردنیاز برای سقف تیر لمبه 

برای هر مترمربع سقف 3 متر چوب چهار تراش فراهم نمایید.

5.5 تخمین زیرکوب برای سقف با زیرسازی فلزی

برای هر مترمربع سقف 5 متر چوب چهار تراش فراهم نمایید.

5.6 تخمین مقدار میخ KINGSTON

برای هر 22 مترمربع سقف یک کیلوگرم میخ فراهم نمایید.

ویلانما

شركت ویلانما از سال ١٣٧٩ شروع به فعالیت در زمینه تولید، فروش و اجرای انواع متریالهای شیروانی از جمله ورقهای طرح سفال نموده است ، همچنین این شركت نمایندگی فروش كلیه متریالهای وارداتی مانند دكرا، شینگل و آندوویلا را در دست دارد و اجرای كلیه متریالهای وارداتی و داخلی را با 5 سال گارانتی بی قید و شرط به عهده گرفته است. جهت اعتماد بیشتر به شركت ویلانما، از رزومه های اجرایی این شركت در اكثر مناطق ویلایی كشور بازدید به عمل آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا