Loading...
سقف شیبدار،مزایا و موارد استفاده از سقفهای شیبدار ویلایی

سقف شیبدار،مزایا و موارد استفاده از سقفهای شیبدار ویلایی

نوشته شده توسط ویلانما

  سقف شیبدارچیست؟ چه مزایایی دارد؟

  Sloping Roof

  مهمترین بخش یک ساختمان ویلایی سقف شیبدارآن است. سقف شیروانی به ساختمان هویت می بخشد و همچنین استحکام وزیبایی را به همراه دارد. طراحی سقف باید تخصصی باشد. در طراحی و اجرای سقف باید عوامل مختلف جوی و زیست محیطی را در نظر گرفت. در سقف های شیبدار در انتها و ابتدای سقف اختلاف ارتفاع وجود دارد که همین اختلاف سطح به زیبایی سقف شیبدار شیروانی می افزاید.
   
   

  سقف ها از نظر شکل کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  سقف مسطح و سقف شیبدار

   
  سقف مسطح بیشتر در ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد اما از سقف شیبدار هم در ساختمان های تجاری استفاده می شود و هم مسکونی ویلایی . شیب سقف های شیبدار معمولا بین 15 الی 70 درصد است.
  سقف های شیبدار از نظر نوع شیب و پوشش به دو دسته تقسیم می شوند:
  سقف شیبدار سرد: در این نوع سقف های شیبدار از عایق های حرارتی استفاده نمی شود.
  سقف شیبدار گرم: در این نوع سقف های شیبداراز انواع عایق های حرارتی  پشم شیشه یا پشم سنگ یا فوم مورد استفاده قرار می گیرند.
  از نظر طراحی مختص موقعیت جغرافیایی نیز سقف های شیبدار به دو دسته تقسیم می شوند:
  مخصوص مناطق گرمسیر : این سقف ها طوری طراحی می شوند که حتی المقدور نور خورشید را بازتاب داده و حرارت کمتری جذب کنند.
  مخصوص مناطق سردسیر: در این نوع سقف ها پنل های خورشیدی بر روی سقف قرار می گیرند.

  مزایای سقف های شیبدار

  سقف شیبدارشیروانی  داری زیبایی خاص و منحصر به فردی است.اجرای آن از نظر زمانی بسیار سریعتر صورت میگیرد و به همین دلیل منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد.تعداد تیرها و ستونها در سقف شیبدار کم است در نتیجه وزن سقف نیز کم می شود. کم بودن وزن سقف شیروانی  یک ویژگی مثبت برای مناطق زلزله خیز محسوب می شود.
  * هزینه نصب و اجرا در سقف شیبدار کمتر است.
  * نیاز به هزینه های نگهداری زیادی ندارند.
  * از نظر طرح و رنگ دارای تنوع فوق العاده ای هستند.
  * سقفهای شیبدار در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم هستند و به همین دلیل از این نظر امنیت بالایی دارند.
  * در برابر شرایط مختلف جوی و محیطی مانند تابش مستقیم نور خورشید، وزش باد، بارندگی و .. فوق العاده مقاوم هستند.
  * پِرت مصالحی که برای نصب این سقف ها استفاده می شوند بسیار کم است.
   WJOL3680

  انواع پوشش سقف های شیبدار 

  * ورق شینگل
  * تایل دکرا
  * آردواز
  * ورق آندوویلا
  * ورق تاپ تایل 
  * ورق متروتایل
  * تایلهای سنگریزه ای
  * آندولین
  * سفال
  * ورق گالوانیزه
  * ورق های PVC
  * ورق های فلزی
  * ورق های فلزی با روکش شنی
   WMFS6878

  عوامل مؤثر در انتخاب نوع متریال پوشش سقف شیبدار

  * سرعت باد و همچنین میزان وزش باد
  * میزان بارندگی و رطوبت
  * موقعیت جغرافیایی
  * شرایط جوی : گرمسیر و سردسیر بودن
  * نوع کاربری بنا
  * وزن نهایی بنا
  * ارتفاع بنا
  * درصد شیب سقف
  * وضعیت اقتصادی هم می تواند در انتخاب نوع پوشش سقف مؤثر باشد
   

  کاربرد سقفهای شیبدار

  از سقف های شیبدار بیشتر در مناطق مرطوب و بارانی استفاده می شود چون هم نیاز به برف روبی ندارند و هم نفوذ آب از طریق آن ها به داخل ساختمان بسیار کم است. سقف های شیبدار گاهی اوقات فقط به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد سقف های شیبدار در سازه های صنعتی بیشتر است چون در مصرف بتن و آهن صرفه جویی می شود. در انتخاب نوع مصالح باید بسیار دقت شود چرا که مصالح باید متناسب با نوع کاربرد و شیب سقف باشند. انتخاب نوع مصالح توسط متخصصین مربوطه پس از بررسی های لازم و تایید انجام می شود. 

  سقف شیروانی

  سقف شیروانی جزو سقف های شیبدار با طراحی های متنوع  است . در سقف های شیروانی لبه های سقف در قسمت ورودی کمی جلوتر قرار می گیرند تا در هنگام بارندگی آب به معبر نریزد و همچنین اندازه ی ناودانی ها از نظر طول و قطر بسیار مهم است. نوع پوشش نهایی سقف های شیروانی باید به گونه ای باشد که باد و باران داخل آن نفوذ نکند. از محل های حساس در سقف شیروانی محل اتصال شیب دو بام است، این نقاط از نظر نفوذ آب آسیب پذیرترین نقاط در سقف های شیروانی محسوب میشوند و باید حتما عایق بندی شوند. و در مورد نزدیکی به دریا هم باید بگوییم که هر قدر ساختمان به دریا نزدیکتر باشد ارتفاع و شیب سقف هم باید بیشتر در نظر گرفته شود.
   

  سقف ویلایی 

  ویلا به خانه ای گفته می شود که از تمام طرفین دارای چشم انداز است و همچنین سقف آن شیبدار است. ویلاها بیشتر در مناطق خوش آب و هوا و مرطوب ساخته می شوند. انواع سقف های ویلایی عبارتند از:
  * سقف ویلایی شینگل: شینگل به دو دسته ی مدرن و سنتی تقسیم می شود و بارزترین ویژگی آن وزن کم و سبک بودنش است.
   
  * سقف ویلایی کلاسیک: در این نوع سقف ویلایی از ورق هایی مانند آلوزینک استفاده می شود که لایه ی آنتی باکتریال و آلیاژ مس دارند.
   

  سقف فلزی

  از سقف های فلزی می توان به ورق های آلومینیوم اشاره کرد. این ورق ها موج های سینوسی یا ذوزنقه ای دارند. همپوشانی آن ها نیز بسیار متفاوت است. ورق های گالوانیزه فولادی نیز انواع دیگری از ورق های فلزی هستند که در دو نوع صاف و موجدار تولید میشوند.
   

  ساختارسقف شیبدار 

  ساختار سقف شیبدار دارای 4 عنصر اصلی است:
   
  * اسکلت که خرپاسازی و شاسی کشی که اصطلاحا به آن سربندی هم گفته می شود و با قوطی های فلزی انجام میشود. در این مرحله شیب سقف مورد نظر طبق نقشه های طراحی شده اجرا خواهد شد.اجرای شاسی کشی چوبی, شاسی کشی چوبی برای ایجاد بستری یکپارچه انجام می شود که پوشش نهایی بر روی آن قرار خواهد گرفت.
   
  * در صورتی که سقف شیبدار از نوع گرم باشد عایق حرارتی در این مرحله اجرا می شود. در این مرحله می توان از لایه های ضد رطوبت هم استفاده کرد.
   
  * درقسمت نهایی تایل های پوششی اجرا خواهند شد. اجرای پوشش باید متناسب با اصول نصب مربوط به هر پوشش سقف شیبدار باشد.
   
  پیشنهاد شرکت ویلانما برای یک اجرای تخصصی و ماندگار,طراحی سقف شیبدار به صورت سه بعدی و انتخاب متریال با کیفیت وارداتی یا داخلی جهت پوشش سقف
   
  شیبدار میباشد. در این زمینه میتوانید از مشاوره رایگان با عوامل شرکت ویلانما بهره مند شوید.
   
  کلیه خدمات اجرایی شرکت ویلانما در اقصی نقاط ایران عزیز اعم از لواسانات تهران،منطقه ی شمال تهران،مناطق ویلایی دماوند،آبسرد،گیلاوند،مناطق شمال ایران
   
  اعم ازنور،رویان،آمل،بابل،چمستان،چالوس،نمک آبرود،کلاردشت،کلارآباد،نوشهر و همچنین استان های کرمان،اصفهان،شیراز،قم،کاشان و تمام مناطق ویلایی و
   
  همچنین همه ی استان های ایران با حمل و نصب به صورت کامل و به قیمت روز تهران اجرایی میگردد،فقط برای شهرهای خارج از محدوده ی تهران برای استقرار
   
  اکیپ اجراییه شرکت باید از طرف کارفرما اسکان تهیه گردد.
   
  لازم به ذکر است که هر کدام از متریال های اجرایی جهت پوشش سقف شیبدار، اکیپ اجرایی خاص خود را دارد. 
  مخصوصا" ورقهای کلاسیک که فاصله ی تیرریزی در ابعادهای خاصی دارند. مثلا ورق کلاسیک رایکا چون به صورت تایلی پرسی تولید میشود حتما باید زیر هر گام تیرریزی پروفیل و یا چوب به فاصله ی 37 سانت نصب شود، واگر نصاب مهارت لازم را به جهت نوع اجرای تیرریزی و نصب ورق نداشته باشد، ممکن است سقف ویلا با مشکل آب بندی مواجه گردد که در این صورت ممکن است کارفرما را دچار مشکل اجرای مجدد نماید.بنابراین حتما لازم است قبل از اجرای سیستم خرپای سقف شیبدار متریال مورد نظر خود را انتخاب نمایید تا با استانداردهای اجرایی محصول انتخاب شده ،سقف ویلای خود را با خیال آسوده به مرحله ی انجام و اتمام برسانید.

  تماس با ما

  آدرس دفتر مرکزی: تهران، سعادت آباد،بالای میدان کاج، کوچه 12پلاک 37 طبقه سوم واحد 5

  دفتر مرکزی شمال تهران :  02122338952

  دفتر غرب تهران: 02144385447

  کارخانه جنوب تهران : 02155315464

  شماره تماس مستقیم مدیرعامل ویلانما : 09123542790   مهدی نوبخت

  ایمیل : vilanama20@gmail.com