Loading...
اهمیت نمای ویلا

اهمیت نمای ویلا

نوشته شده توسط ویلانما

  نمای ویلا

  اهمیت نمای بیرونی هر ساختمان به اندازه ی داخل آن است بنابراین لازم است طراحی نما با دقت و توجه خاصی انجام پذیرد تا ظاهری جذاب و متفاوت به ساختمان شما دهد. در واقع نمای بیرونی یک ساختمان هویت اصلی آن ساختمان محسوب می شود. نمای خارجی اولین چیزی است که توجه هر بیننده ای را در نگاه اول جلب می کند و به همین دلیل است که معماران و طراحان ساختمان توجه زیادی در انتخاب طرح و رنگ و نوع مصالح، همخوانی و هماهنگی مصالح و متریال ها با یکدیگر و همچنین با محیط بیرونی ساختمان و نورپردازی ها دارند. در واقع جذابیت بصری یک ساختمان وابسته به طرح بیرونی و نمای آن است. یک طرح خوب باعث افزایش عمر ساختمان می شود و اثری شاخص و به یاد ماندنی در ذهن هر بیننده خواهد داشت.

  طراحی سقف شیبدار ویلا

  از جمله ساختمان هایی که طراحی نمای آن ها بسیار اهمیت دارد ویلاها با پوشش شیروانی هستند. در طراحی نمای هر نوع ساختمانی ابتدا باید توجه داشت که نوع طراحی طبق ضوابط شهرداری باشد و نکته ی حائذ اهمیت دیگر این است که طرح باید قابل اجرا باشد. طرح نمای خارجی ویلا باید با ساختمان های مجاور همخوانی داشته باشد. همچنین در طراحی نمای ویلا باید ارتباط بین محیط داخل و خارج از ویلا حفظ شود و برای این کار انتخاب نوع مصالح بسیار مهم است. قبل از انجام هر کاری باید انتخاب مصالح به درستی صورت پذیرد، در واقع یک معمار باید بداند که چه مصالحی در کنار هم زیبا هستند و هماهنگی بیشتری با یکدیگر دارند. تنوع در رنگ و بافت در طراحی نمای ویلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تمام این ها فقط با استفاده از مصالح مناسب به دست می آیند. تنوع و جزئیات دیتیل های اجرایی نیز بسیار مهم هستند و باعث می شود نمای ساختمان مورد نظر شما حرفه ای تر دیده شود. همچنین انتخاب مصالح باید متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه ی مورد نظر انجام شود به عنوان مثال در مناطق مرطوب و بارانی انتخاب نوع مصالح محدودتر است، نمی توان از چوب استفاده کرد و باید از سقف های شیروانی استفاده کرد. در شمال ایران اکثر ویلاها با استفاده از بلوک سیمانی ساخته می شوند پس علاوه بر زیبایی باید به تناسب مصالح با شرایط اقلیمی نیز توجه داشت. از محبوب ترین نماهای خارجی می توان به نماهای سنگی، سرامیک، آجری، شیشه ای، کامپوزیت و بایرامیکس اشاره کرد.

  BMCD0355

  انواع طراحی برای نمای ویلا


  طراحی نمای کلاسیک: به این نوع نما، نمای رومی هم گفته می شود که سالیان سال کاربرد داشته و هنوز هم دارد. این نوع طراحی نما تلفیقی از هنرهای معاصر ایران و روم است. در این نوع طراحی معمولا از ستون های بزرگ استفاده می شود که دارای خط های موازی و هارمونی هندسی هستند. این نما استحکام زیادی دارد. مصالح مورد استفاده برای این نوع نما عمدتا سنگ ها هستند و به همین دلیل طراح دامنه ی انتخاب وسیع تری دارد. همچنین به دلیل قابلیت رنگ پذیر بودن نما تنوع رنگ فوق العاده ای دارد. در این نوع نما معمولا برای نمای پشت ویلا از سیمان استفاده می شود و نمای اصلی با سنگ هایی که دارای عرض 40 سانتی متر هستند پوشانده می شود. تاج و سر ستون هم از دیگر ویژگی های این نما هستند.طراحی نمای مدرن: یکی از طراحی هایی که امروزه بسیار مورد توجه و کاربردی است طراحی مدرن است. در این نوع طراحی از ترکیب دو یا چند متریال استفاده می شود و همچنین طرح های افقی و عمودی به صورت منظم یا بی نظم به کار برده می شوند. نمای شیشه یا همان کرتین وال هم نوعی از طراحی نمای مدرن و بسیار پر طرفدار است. در نمای شیشه ای بازتاب و شکست نور فوق العاده است. در طراحی با استفاده از کامپوزیت طراح می تواند برجستگی و فرو رفتگی های فراوانی خلق کند و زیبایی نما را دو چندان کند.طراحی نمای تلفیقی: اگر به دنبال نمایی سازگار با محیط و با دوام هستید نمای تلفیقی انتخاب مناسبی است. این نوع طراحی از اوایل سال 1988 میلادی در ایران آغاز شد. در این نوع طراحی، طراح آزادی عمل زیادی در انتخاب مصالح دارد.

  AUFV3572
  موارد کلیدی و مهم در طراحی نمای ویلا


  استحکام مواد و مصالح به کار برده شده
  وزن تمام شده ی هر متریال
  نحوه ی اتصال متریال به سازه
  قیمت تمام شده
  نورپردازی نما و محوطه


  مشخصه های فنی نما

  عایق سرما و گرما: باید از مصالحی که ضریب انتقال حرارتی کمتری دارند استفاده شود.
  عایق صوت
  مقاوم در برابر زلزله
  مقاوم در برابر ضربه
  مقاوم در برابر یخ زدگی
  مقاوم در برابر آتش سوزی
  مقاوم در برابر افتادن و جدا شدن از نما
  انعطاف پذیر بودن در اجرا
  قابل اجرا در ارتفاع

  نوع اجرا و نصب ورقهای کلاسیک

  زیبایی

  متناسب با شرایط اقلیمی: آب و هوا، باد و طوفان، میزان آلاینده ها
  سرعت اجرای بالا
  چند نوع از مصالح مورد استفاده در نما
  سنگ طبیعی
  دو گروه از سنگ های طبیعی برای نما مورد استفاده قرار می گیرند: سنگ های آذرین و آهکی 
  ویژگی ها:
  متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه باشند
  مقاومت کششی و خمشی بالایی داشته باشند
  به ترکیبات کانی شناسی آن ها توجه شود
  چسبندگی خوبی با ملات داشته باشند
  در برابر بخار، گاز ها و تابش نور خورشید ثبات رنگ داشته باشند
  جذب آب کمی داشته باشند
  کامپوزیت سنگ طبیعی
  در این روش ورق های نازک شده ی سنگ طبیعی به ضخامت 1 الی 5 میلی متر بر روی لایه های کامپوزیتی وصل می شوند. این نوع طرح نما مزایای طرح های کامپوزیتی و سنگی را با هم دارد.
  سنگ مصنوعی

  ویژگی ها

  تنوع طرح و رنگ
  عدم وجود محدودیت در ابعاد
  نصب سریع و آسان
  مقاومت کششی و فشاری بالاتری نسبت به سنگ های طبیعی دارند
  جذب آب آنها صفر است
  فاقد تخلخل
  قیمت تمام شده فوق العاده پایین
  نمای شیشه ای
  امروزه استفاده از نماهای شیشه ای بسیار متداول شده. علاوه بر زیبایی در این نوع نما می توان از حداکثر نور روز استفاده کرد. شیشه های 2 و 3 جداره عایق صوت و حرارت هم هستند. از جمله مزایای نمای شیشه ای می توان به موراد زیر اشاره کرد:
  نصب سریع و آسان
  امکان رویت محیط بیرون
  احساس سبکی در ساختمان
  کاهش آلودگی صوتی
  تهویه طبیعی

  IMG 2648

   

  تماس با ما

  آدرس دفتر مرکزی: تهران، سعادت آباد،بالای میدان کاج، کوچه 12پلاک 37 طبقه سوم واحد 5

  دفتر مرکزی شمال تهران :  02122338952

  دفتر غرب تهران: 02144385447

  کارخانه جنوب تهران : 02155315464

  شماره تماس مستقیم مدیرعامل ویلانما : 09123542790   مهدی نوبخت

  ایمیل : vilanama20@gmail.com