چاپ کردن این صفحه
آشنایی با ورق های گالوانیزه و طرح سفال

آشنایی با ورق های گالوانیزه و طرح سفال

نوشته شده توسط ویلانما

در طراحی و ساخت سقف های شیروانی که درواقع نوعی از سقف های شیب دار هستند ازانواع متریالها شیروانی استفاده می شود

آشنایی با ورق های گالوانیزه و طرح سفال

ورق طرح سفال,ورق پرچین,شیروانی

در طراحی و ساخت سقف های شیروانی که درواقع نوعی از سقف های شیب دار هستند ازانواع متریالها شیروانی استفاده می شود ، دو نوع از ورق های سقف  شیروانی شامل : ورق های گالوانیزه و ورق های رنگی طرح سفال هستند که می توان گفت دو نوع پر استفاده در صنعت سقف های شیب دار محسوب میشوند. از این رو تصمیم گرفتیم در ادامه ی این مقاله به بررسی ورق های گالوانیزه و طرح سفال بپردازیم و این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.لازم به ذکر است که این ورقها در مناطق ویلایی دماوند,گیلاوند,آبسرد و شمال کشور که ویلاسازی زیاد صورت میگیرد, استفاده ی شایانی از این متریال ها میگردد.

ورق های گالوانیزه

در ابتدا بهتر است تعریفی داشته باشیم از ورق های گالوانیزه و ورق های رنگی طرح سفال . ورق های گالوانیزه شامل دو نوع می باشند ، ورق های گالوانیزه رنگی و ورق های گالوانیزه بدون رنگ . ورق های گالوانیزه رنگی و بدون رنگی هر دو از جنس ورق آهنی می باشند که دارای پوشش روی میباشد. تنها تفاوتی که ورق های گالوانیزه رنگی با ورق های گالوانیزه غیر رنگی دارند نوع شکل گیری کریستال گالوانیزه بر سطح رویی ورق گالوانیزه می باشد که این نوع شکل گیری باتوجه به سرعت سرد نمودن و البته میزان روی به کار رفته در ورق های مختلف متفاوت می باشد . ورق های گالوانیزه در ضخامت های مختلفی ساخته و تولید می شوند که این ضخامت ها از 0.18 میلی متر تا 6 میلی متر می باشد . لازم است بدانید که ورق های گالوانیزه رنگی یا غیر رنگی به دو صورت روانه ی بازار می شوند که این دو صورت شامل حالت فابریک و رولی می باشد . ضخامت ورق های گالوانیزه به شکل فابریک 1000×2000 میلی متر و 1250×2500 میلی متر می باشد همچنین ضخامت ورق های گالوانیزه به شکل رول 0.18  تا 6 میلی متر و عرض آن ها به شکل رول 100 و 125 سانتی متر می باشد.

CFMV5430

ورق های طرح سفال

پس از آشنایی با ورق های گالوانیزه نوبت به آشنایی با ورق های طرح سفال رنگی می رسد ، ورق های طرح سفال همانطور که از نام آن ها پیداست تنها ورق هایی هستند که طرح سفال را دارند یعنی ورقهای صاف رنگی هستند که زیر دستگاه رولفرمینگ به شکل سفال فرم داده میشوند و از جنس خود سفال طبیعی نمی باشند از این رو تمامی مشکلاتی که در سفال طبیعی وجود دارد در ورق های طرح سفال به طور کلی رفع شده است . برای مثال ورق های طرح سفال مانند سفال دچار پوسیدگی ، خوردگی و شکستگی نمی شوند و البته مانند ورق های سفالی دارای وزن بسیار سنگین نیز نمی باشند از این رو باید بگوییم که ورق های طرح سفال در برابر خوردگی ، پوسیدگی و شکستگی دارای مقاومت بسیار بالایی می باشند و وزن بسیار سبکی دارند به همین دلیل میتوانند مناسب مناطق زلزله خیز باشند، ورق های طرح سفال از دور نمای سفال طبیعی را دارند, به همین خاطر به بنای شما زیبایی چشم گیری می دهند . ورق های طرح سفال دارای انواع متعددی می باشند که شامل : ورق های طرح سفال پالرمو ، ورق های طرح سفال ژنوا ، ورق های طرح سفال پرچین و ورق های طرح سفال بام تایل و ... میباشند. البته در رابطه با ورقهای پرچین و بام تایل که به صورت تایلی تولید میشوند این نکته حائذ اهمیت است که این ورقها از جنس ورق گالوانیزه و گالوالوم هستند که با دستگاه پرس 200 تنی فرم داده میشوند ،به همین دلیل دالبرینگ دهانه دارند که به زیباییه این متریال افزوده است،همچنین این متریالها با دستگاه کوره ی کاموایر به صورت اتوماتیک با رنگهای پودری الکترواستاتیک و رنگ پلی اورتان پوشش داده میشوند که دوام رنگشان در برابر تابش مستقیم آفتاب عالی میباشد.شرکت بام تایل با وارد کردن دستگاه جدید ،تولید جدیدی از این متریال را وارد بازار کار کرده است که شکل و فرم ورقهای نیوزلندی را دارد و جنس ورق آن نیز از گالوالوم و آلوزینک میباشد که قابل رقابت با ورق وارداتی دکرا میباشد و شرکت ویلانما اولین نمایندگی فروش محصولات بام تایل با نام تجاری رایکا بام میباشد .
 
 

 مقایسه ی ورق های گالوانیزه با طرح سفال رنگی

پس از آشنایی با ورق های گالوانیزه و ورق های طرح سفال نوبت به مقایسه ی این دو نوع ورق با یکدیگر می رسد ، یکی از ویژگی های ورق های گالوانیزه با ورق های طرح سفال که این نوع از ورق ها را با ورق های طرح سفال متمایز میسازد این است که درصورتی که پوشش روی ورق های گالوانیزه از بین برود حداقل شکسته نمی شوند و علاوه بر این دچار زنگ زدگی نیز نمیشوند از همه مهم تر اینکه از ورق های گالوانیزه در اکثر صنایع استفاده می شود مانند ساخت کانال کولر ، شیروانی خانه ها ، لوله ها ، صنعت ماشین سازی ، تولید لوازم خانگی و ... ولی از ورق های طرح سفال تنها برای ساخت سقف های شیب دار طرح سفال استفاده می شود . از این رو می توان گفت ورق های گالوانیزه واقعا منحصر به فرد و فوق العاده هستند .البته زیبایی نمای طرح سفال برای کارفرمایان از آن جایی که امروزه سقف های شیب دار پرکاربردترین سقف های شیروانی هستند که چه در مناطق گرم سیر و چه درمناطق سردسیر با توجه به دو نوع گرم و سرد آن ها از آن ها استفاده می شود برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی آن ها از روش های گوناگونی استفاده می شود که یکی از پر کاربرد ترین این روش ها استفاده از ورق های گالوانیزه در سقف های شیب دار می باشد،چرا که استفاده از ورق گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی یکی از کم هزینه ترین روش ها می باشد .در کل می توانیم بگوییم ورق های گالوانیزه از همه لحاظ کم هزینه می باشند چرا که هزینه ی تعمیر و نگهداری آن ها نیز کم می باشد. حتی احتمال آسیب دیدگی های ورق های گالوانیزه نیز بسیار کم می باشد.

انواع ورقهای گالوانیزه و رنگی

  انواع ورقهای گالوانیزه و رنگی از قبیل ورقهای طرح سفال،آندوویلا،آندولین،شینگل،دکرا،پرچین و بام تایل و اکثر متریال های سقف شیبدار در مناطق ویلایی لواسانات تهران،دماوند،گیلاوند،آبسرد،آبعلی و در مناطق شمال کشور مثل رویان،نوشهر،نمک آبرود،کلاردشت و کلیه مناطق شمال و جنوب کشور به دلیل سبک سازی و زیبایی نمای ویلا مورد استفاده قرار میگیردکلیه خدمات اجرایی شرکت ویلانما در اقصی نقاط ایران عزیز اعم از لواسانات تهران،منطقه ی شمال تهران،مناطق ویلایی دماوند،آبسرد،گیلاوند،مناطق شمال ایران اعم ازنور،رویان،آمل،بابل،چمستان،چالوس،نمک آبرود،کلاردشت،کلارآباد،نوشهر و همچنین استان های کرمان،اصفهان،شیراز،قم،کاشان و تمام مناطق ویلایی و همچنین همه ی استان های ایران با حمل و نصب به صورت کامل و به قیمت روز تهران اجرایی میگردد،فقط برای شهرهای خارج از محدوده ی تهران برای استقرار اکیپ اجراییه شرکت باید از طرف کارفرما اسکان تهیه گردد.

 
IMG 1282
 
خوشبختانه با پیشرفت دانش و تکنولوژی با متنوع ترین و زیباترین و در عین حال با کیفیت ترین متریالهای پوشش سقف شیروانی مواجه هستیم که بسته به مناطق آب و هوایی مختلف زیرساختهایی دارند که  میتواند با هر منطقه ی آب وهوایی سازگار باشد. به عنوان مثال برای مناطق شمال که رطوبت بالایی دارند، توصیه میشود که از ورقهای شینگل،دکرا یا آندوویلا بیشتر استفاده شود تا از پوسیدن سقف شیروانی در دراز مدت در امان باشند و برای مناطق سردرسیر کشور مثل دماوند و آبسرد،لواسانات و فشم توصیه میشود از ورقهایی با عایق قوی تر مثل ساندویچ پانل یا با ورقهای کلاسیک با اوورلب بالا و پشم سنگ استفاده شود.نوع آب و هوای مناطق در سیستم زیرسازی و خرپاسازی و طراحی نیز بسیار حائذ اهمیت است. مثلا مناطقی که باد شدید متوجه آنجا میشود از سیستم طراحی با شیب تند استفاده میشود.